Dziś mamy 18 grudnia 2017, poniedziałek, imieniny obchodzą:
16 listopada 2017

Radni przyjęli sprawozdanie z programu opieki nad zabytkami

fot. arch.

fot. arch.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Sadki radni przyjęli sprawozdanie z realizacji programu #opieki nad zabytkami. Największym problemem przy opiece są niewystarczające środki finansowe.

Głównym celem programu opieki nad zabytkami, który tworzy gmina, jest określenie zadań, które w tej materii winne zostać wykonane. Wśród głównych celów jest zahamowanie degradacji zabytków, poprawienie ich stanu, ale również wyeksponowanie ich oraz tzw. waloru krajobrazu kulturowego, współpraca z właścicielami, itp.

Jeśli chodzi o gminę Sadki, program na lata 2013-2016 zakładał dokończenie prac związanych z gminną ewidencją zabytków i jej bieżąca aktualizacja - obecnie w gminnej ewidencji zabytków znajduje się 130 obiektów, natomiast wykaz stanowisk archeologicznych położonych na terenie gminy i ujętych w ewidencji obejmuje 447 pozycji. - Gmina Sadki nie posiada bezpośrednio możliwości wpływania na poprawę stanu zachowania obiektów, które są własnością osób fizycznych. W związku z powyższym stan techniczny wielu obiektów na przestrzeni lat 2015-2016 mógł ulec pogorszeniu. Spotykane jest również zjawisko modernizacji budynków, które w skutek prac remontowo - budowlanych tracą swoje walory zabytkowe - zapisano w sprawozdaniu.

Gmina Sadki w latach 2015-2016 aktywnie wspierała i organizowała różnego typu przedsięwzięcia mające na celu prezentacje dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, między innymi obchody rocznicy powstania wielkopolskiego, konkursy na najpiękniejszą wielkanocną palmę, wieniec dożynkowy, wianek świętojański, konkurs sztuki ludowej "Z kuferka babuni", konkursy wiedzy o gminie. Do zadań, które gmina podejmuje w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego zaliczyć można również wydanie płyty Zespołu Folklorystycznego Sadkowianie pt. „Pieśni Krajeńskie wg Kolberga". Do kultywacji pamięci i wiedzy historycznej o gminie i jej bohaterach przyłączały się również szkoły - w Dębowie i Sadkach, Anielinach oraz sadkowskie przedszkole. Szkoły realizowały projekty, wycieczki, porządkowały cmentarze, itp. Ponadto rokrocznie gmina przeznaczała pewną pulę środków na zadania z zakresu ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych. W roku 2016 na ten cel została przeznaczona kwota 13 510 zł. Pieniądze trafiły m.in. do Towarzystwa Kulturalnego Gminy Sadki, Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego na rzecz Rozwoju Wsi Parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Dębowie, Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Środowiska Wiejskiego. Rok wcześniej, czyli w 2015 r. na ten sam cel została przyznana dotacja w wysokości 11 378 zł.

Gmina Sadki w latach 2015-2016 starała się na bieżącą monitorować stan zabytków. - Jest to o tyle trudne, że zarówno większość obiektów wpisanych do gminnej ewidencji jak również do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znajduje się w rękach prywatnych właścicieli - zapisano w dokumencie.

Zmiany w ostatnich dwóch latach

- Broniewo, zabudowania dworsko-pałacowe - Właściciel dokonał wymiany okien w parterowej części budynku, zamontował nowe rynny oraz prowadził systematyczne nasadzenia w parku.

- Dębowo, zabudowania dworsko-pałacowe - w roku 2015 wskutek gwałtownych zjawisk atmosferycznych zniszczeniu uległy niektóre z zabytkowych budynków. W celu ich otworzenia właściciel pozyskał dotacje z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Itak w roku 2016 Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe „Dębowo" Spółka z o.o. otrzymało dofinasowanie w wysokości 15 000 zł na odbudowę budynku zbożowo-paszowego - I ETAP ściany i więźba dachowa oraz dofinasowanie w wysokości 10 000 zł na odbudowę budynku stodoły - I etap w zespole folwarcznym w Dębowie.

- Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Wojciecha w Sadkach - w latach 2015-2016 została odrestaurowana droga krzyżowa w ramach środków własnych parafii. Jednocześnie na mocy decyzji do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego wpisane zostały następujące obiekty:

Nagrobek ks. Stanisława Lemieża
Nagrobek Małgorzaty Szulcowej
Nagrobek Floriana Kmieciaka
Samostrzel, zabudowania pałacowo-parkowe - obiekt zmienił właściciela. Obecnie jest w posiadaniu Adama Bachledy-Curusia, znanego biznesmena z Zakopanego.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Elewacje
Rolery - mezoterapia skóry
Oczyszczanie twarzy
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Meble pokojowe
Pokój dzienny/ jadalnia
Metkownice
od 179PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Wydatki w gospodarstwach domowych. Na co wydaliśmy najwięcej pieniędzy?

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy zebrał informacje dotyczące wydatków przeciętnych #gospodarstw domowych w województwie kujawsko-pomorskim w 2016 roku. Jak dane te różnią się od tych w roku wcześniejszym?

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)