Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

23 listopada 2017

Pulteram albo butelki to nadal żywa tradycja. Przyjdź na spotkanie z badaczami

Z efektem badań naukowców nad "pulteramem" będzie można zapoznać się na spotkaniu w # Muzeum Ziemi Szubińskiej. Zapraszamy w czwartek 30 listopada 2017 r. godz. 18.30. Wśród miejsc, które odwiedzili naukowcy znalazło się Chomętowo koło Szubina.

Kiedyś pulteram (nazywany polterabendem, polterem, butelkami) był zwyczajem weselnym przynależnym do szeroko pojmowanej kultury ludowej, polegającym na biciu szkła lub innych psotach, na dzień przed weselem, zwykle pod domem panny młodej. Współcześnie zmienia swoją formę stając się minifestynem, grillem, biesiadą i spotkaniem rodzinno-sąsiedzkim, zawierającym jednak w sobie elementy widowiska wszak nadal ważną jego częścią pozostaje bicie szkła. Pierwotnie bicie szkła miało charakter magiczny, odstraszający szeroko definiowane zło. Dzisiaj najważniejsze jest spotkanie lokalnej społeczności, która dzięki temu buduje i umacnia więzy łączące je wewnątrz.

W 2017 roku grupa badaczy kultury przeprowadziła cztery wyjazdy na pulteramy do Siedlca (27.05), Chomętowa (3.06), Rakoniewic (24.06) i Piłki (15.07). W ich tracie rozmawiano z uczestnikami spotkań, nagrywano film, fotografowano, poznawano zwyczaj. Wśród nich byli dr Arkadiusz Jełowicki (kierownik przedsięwzięcia, Muzeum w Szreniawie), dr hab. Anna Weronika Brzezińska (UAM), prof. Waldemar Kuligowski (UAM), mgr Agnieszka Floryszczak (Szreniawa), mgr Mariusz Przybyła (Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie), mgr Karolina Dziubata (UAM) oraz mgr Agata Stasik (UAM). Dokumentację fotograficzną wykonali Mariusz Forecki i Adrian Wykrota z Galerii PixHause. Jednocześnie mgr Małgorzata Sawicka (Szreniawa), mgr Sylwia Geelhaar (PTL O/Gdańsk) oraz mgr Marta Machowska (UAM) przeszukały archiwa, przejrzały polskie i niemieckie książki na temat zwyczaju.

Przez następne kilka miesięcy ekipa ta pracowała nad książką. Wydano ją w listopadzie 2017 r. Wszystko to stało się dzięki pomocy młodych par, które zaprosiły badaczy oraz dofinansowaniu Ministerstwa Kultury (00293/17/DIK) oraz Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego (65/DK/IK2017).

Serdecznie zapraszamy.

materiał: UM Szubin

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)