Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

09 października 2018

Przygody Zdrojka i przyjaciół . Jakie tajemnice skrywa woda

fot: pow

fot: pow

W roku szkolnym 2017/18 Przedszkole nr 2 w Szubinie już po raz kolejny włączyło się w realizację# X edycji Programu Edukacyjnego Mamo, Tato, wolę wodę! organizowanego przez Żywiec Zdrój. Dzieci przeżyły wspaniałą przygodę, zdobyły nowe umiejętności, poszerzyły wiedzę i świetnie się bawiły!

W tym roku udział w projekcie wzięło ponad 2000  przedszkoli z całej Polski. Rywalizacja i praca podczas realizacji programu nie była łatwa, ale było warto!

Jesteśmy laureatami, a w nagrodę otrzymaliśmy MAGICZNY DYWAN - podłogę interaktywną oraz super maskotki - zdrojkowe kropelki wody!

Podczas realizacji projektu dzieci brały czynny udział w cyklu zajęć przygotowanych w oparciu o założenia i materiały udostępnione przez organizatora, ale zaproponowane scenariusze były modyfikowane przez nauczycielki w celu optymalnego dostosowania ich do możliwości rozwojowych, potrzeb i poziomu aktywności przedszkolaków z poszczególnych grup.

Przedszkolaki poznały przygody  Zdrojka i jego przyjaciół  Zosi i Krzysia. Dzieci w formie ruchu przy muzyce pokazywały, co czują, gdy mają pragnienie. Utworzyły mapę objawów niedoboru wody. Zainteresowała ich informacja, ile ludzki organizm potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania. Naklejały kubeczki do „piramidy zdrowego nawodnienia”, których ilość była uzależniona od wieku dzieci. Zapamiętały, że powinny wypijać więcej niż 6 kubków wody dziennie.  Z chęcią piją wodę podczas zabaw dowolnych oraz po większym wysiłku fizycznym. Duże zaciekawienie wzbudziło   pytanie „W jaki sposób możemy sprawdzić, czy  pijemy wystarczającą ilość wody?” . Po pokazaniu dzieciom wzornika koloru moczu duża ilość z nich wiedziała jaki jest kolor ich moczu rano, gdy wstaną oraz w przedszkolu. Wzornik ten został umieszczony w widocznym miejscu w toalecie dziecięcej. 

Woda? to dla przedszkolaków oczywistość! po prostu jest! Jest w kranie , pod prysznicem, w basenie, w butelkach na półkach w sklepie, jest gdy pada deszcz...Jest i już! Cykl zajęć Tam, gdzie bije woda wprowadził u dzieci lekką konsternację i dał powody do zastanowienia się nad tym tematem. Plansze i filmy edukacyjne pozwoliły dzieciom przybliżyć ten dość trudny temat pochodzenia wody. Był dobrą okazją do poruszenia tematu braku wody i konieczności jej oszczędzania. Przedszkolaki po raz kolejny zostały uwrażliwione, iż wolno pić tylko czystą wodę i unikać tą, której pochodzenia nie znamy. W ramach poszukiwań źródeł wody przedszkolaki wykonały samodzielnie sałatkę owocową.  Dużo nowych wiadomości i ogromną frajdę sprawiła dzieciom zabawa i nauka z aplikacją Zdrojek woli wodę .      

Przedszkolaki poznały  nie tylko znaczenie wody w życiu człowieka, ale także  rolę i znaczenie drzew w naszym życiu. Zarówno tych pojedynczych, jak i całych obszarów leśnych. Równocześnie było to dobrą okazją do poruszania niełatwych problemów ochrony środowiska. Podczas różnorodnych  zabaw dzieci rozmawiały o tym, czym jest las i jak o niego dbać odwołując się do własnych  doświadczeń z pobytu w lesie. Dzieci w domach z rodzicami wykonały makiety drzew, które ozdobiły przedszkolne szatnie.  

Zgłębiły tajemnice lasu, poszerzyły wiedzę o typach lasów i roli drzew. Poznały proces sadzenia drzew i uzmysłowiły sobie, że warto to robić. W czasie zajęcia kształtowały postawę właściwego zachowania się w środowisku naturalnym, jakim jest las.      

Dzieci zapoznały się też z pojęciem segregowania odpadów za pomocą samodzielnych doświadczeń, zadań, pogadanki i zabawy ruchowej. Wprowadzeniem do tematu było opowiadanie o wielkiej wyprawie Zdrojka, Zosi i Krzysia. Dzieciom  podczas zajęć towarzyszył Zdrojek - maskotka, z którą dzieci poszły na spacer poszukiwać pojemników do segregacji śmieci. Zdrojek wraz z dziećmi segregował śmieci do odpowiednich pojemników. Dzieci wiedzą, że warto segregować odpady, gdyż można niektóre ponownie wykorzystać i przetworzyć.    

Zabawy związane  z recyklingiem ,, trudne słowo, prosta sprawa’’. przybliżyły  znaczenie słowa recykling .Dzieci w ramach realizacji tego cyklu zajęć wykonały instrument z butelki po wodzie oraz pracę plastyczną ze znakiem recyklingu z wykorzystaniem nakrętek , gazet, butelek pod hasłem ,, Żyję zdrowo- recyklingowo’’ , pracę przestrzenną ,, Pociąg zdrowia’’, oraz zabawne wielkanocne kogutki. Wykorzystując zużyte butelki po wodzie założyły zieloną hodowlę, powstały zabawne recyklingowe stworki.

Przystąpiliśmy też do  konkursu  w ramach którego odbyło się w przedszkolu przy współpracy rodziców Święto wody i Zdrojka. Dzieci obejrzały teatrzyk sylwetowy w wykonaniu rodziców w oparciu o opowiadanie  MAMO, TATO WOLĘ WODĘ- autorką scenariusza jest Anna Ucińska nauczycielka naszego przedszkola Dzieci w zabawach parateatralnych wykorzystały sylwety kropelek wody do swobodnych rozmów na tematy związane z wodą.

Zorganizowane zostały też zajęcia otwarte z czynnym udziałem rodziców. Zajęcia związane były z pozytywnym wpływem wody na nasz organizm oraz jej znaczenie dla całego środowiska. Zadania, które dzieci wraz z rodzicami musiały wykonać, były związane z wodą. Dzieci tańczyły z rodzicami z błękitnymi chustami i folią. Poznały ciekawostki na temat wody.

Dowiedziały się, dlaczego jest tak ważna w naszym życiu i potrzebna do funkcjonowania naszych organizmów. Dzieci miały możliwość doświadczyć i eksperymentować, w jaki sposób zachowuje się woda w zetknięciu z różnymi przedmiotami i produktami.

Mogły obserwować, które przedmioty toną, a jakie pływają w wodzie, co w wodzie może się rozpuścić, jak woda zmienia kolor, jak tworzą się bąble, gdy dmucha się w wodę słomką, jak leje się woda przez konewkę. Zwieńczeniem obcowania z tym życiodajnym źródłem było malowanie deszczu wspólnie z rodzicami na folii spożywczej.

Przedszkolaki  wybrały się też do prywatnego muzeum nurkowania  „Wodnik” w Szubinie, gdzie szukały odpowiedzi na pytanie „Jakie tajemnice skrywa  jeszcze woda?”. Na miejscu Roman Berendt - lokalny  instruktor nurkowania zapoznał dzieci z podstawowym sprzętem do nurkowania. Każdy, kto nauczy się pływać, może samodzielnie sprawdzić jakie tajemnice i ciekawostki można znaleźć w wodzie dzięki masce, fajce i płetwom. Oprócz pięknej flory  i fauny niestety znajduje się tam duża ilość śmieci i innych niepotrzebnych odpadów. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały także kolekcję sprzętu retro do nurkowania i zobaczyły spreparowane zwierzęta wodne: kraba, raka, rozgwiazdy i jeżowce oraz różne gatunki muszli. Dzieci dowiedziały się, że w kontaktach z wodą należy zachować bardzo dużą ostrożność i bez opieki dorosłych nie wolno dzieciom do niej wchodzić. Dbając o wody- rzeki, jeziora  i morza  mamy niezbędną dla ludzi, zwierząt i roślin wodę, która znajduje się na całej kuli ziemskiej ale jest jej coraz mniej, a musi służyć wszystkim, gdyż bez niej nie będzie życia. 

Autor: Anna Kluska

Oceń artykuł: 399 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 58 (58)

    Edek, w dniu 09-10-2018 17:50:06 napisał:

    Gratulacje dla dzieci i pan ! Wspaniała inicjatywa i chyba nie tania pomoc Doceniac takie działania by należało!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Narożniki
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Lakiernictwo
Fotokubek magiczny
29,90PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
59PLN od 27zł/mcPLN
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)