Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

12 czerwca 2019

Przygoda w Warszawie. Uczniowie zachwyceni stolicą

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 23 - 25 maja uczniowie klasy IVb, c, d oraz VIc, d Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 4 w # Nakle nad Notecią uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

Pierwszego dnia spotkali się z przewodnikiem na Placu Zamkowym, obejrzeli Kolumnę Zygmunta. Na Zamku Królewskim podziwiali prezentację multimedialną pt. „Zniszczenia i odbudowa”. Spacerowali ulicami Starego Miasta. Zobaczyli Archikatedrę św. Jana, taras widokowy Gnojna Góra, mury miejskie i Barbakan oraz Pomnik Małego Powstańca.

Byli świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Obejrzeli również ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki podziwiali panoramę stolicy.

W kolejnym dniu wycieczki uczniowie udali się do Wilanowa, Łazienek Królewskich. Zobaczyli pomnik Chopina, Ogród Chiński, Pałac na Wyspie. Podczas przejazdu Traktem Królewskim zobaczyli zabudowania Sejmu i Senatu i Plac Trzech Krzyży. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Dzień zakończył się multimedialnym pokazem w Parku Fontann nad Wisłą.

W sobotę uczniowie spacerowali ulicami Nowy Świat, Krakowskim Przedmieściem. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernika. Wszyscy przekonali się, że nauka może być emocjonująca i wciągająca. Późnym wieczorem, pełni wrażeń, szczęśliwie wrócili do domu.

materiał: Barbara Tadych

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)