Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

04 października 2018

Przedszkolne grzybobranie. Dzieci uczyły się rozpoznawać popularne grzyby

fot: pow

fot: pow

Dzieci 4-5 letnie z grupy PROMYCZKI Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie realizowały we # współpracy z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Nakle nad Notecią program profilaktyczny" Poznaj grzyby- unikniesz zatruć".

Z powodu na brak możliwości wyjścia do lasu przedszkolaki obejrzały bajkę fabularyzowaną pt. " Kasztaniaki - apetyt na grzyby", z której dowiedziały się , że nie tylko ludzie lubią grzyby, ale grzyby stanowią też pożywienie różnych zwierząt. Miały możliwość poznać budowę grzyba i ich podział na jadalne i trujące. Bardzo ważną informacją było to, że zbieramy tylko i wyłącznie grzyby , które są całe. Fragment grzyba może spowodować pomyłkę w jego rozpoznaniu. przy okazji dzieci poznały sposób ścinania grzybów.

Dzieci poznały też ważną zasadę, że nieznane grzyby pozostają w lesie.

Z dużym zaciekawieniem oglądały zgromadzone  przy pomocy rodziców Atlasy grzybów. Obejrzały też multimedialny Atlas grzybów " Lulek, czyli wiem ile zjem- seria dla dzieci, które chcą pozjadać wszystkie rozumy pt. "ATLAS GRZYBÓW".

Wiek Promyczków nie pozwala na  zapamiętanie zbyt wielu nazw, natomiast świetnie rozróżniały wybrane grzyby jadalne i trujące. Potrafią rozpoznać i podać uproszczone nazwy Borowika, Podgrzybka, Kurkę, Sowę i oczywiście zjawiskowego Muchomora, który niewątpliwie był inspiracją ciekawych prac plastycznych.

Zadania w kartach  pracy i kolorowanie obrazów wybranych grzybów były też okazją do utrwalania wiadomości o grzybach. W zabawach  matematycznych  "Kto ma ile grzybów?"   przedszkolaki   doskonaliły przeliczanie w dostępnym sobie zakresie. Nawet podczas zabaw w przedszkolnej kuchence dzieci wykorzystywały zgromadzone w sali grzyby.

Dzieci miały okazję poznać grę planszową " Na Grzyby". To świetna okazja do utrwalania nazw grzybów i poznania zasad tematycznej gry. 

Słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki o grzybach , dzieci słuchały wierszy o tematyce związanej z grzybami. Chętne dzieci uczyły się ich na pamięć i recytowały najbliższym.

Tematyka grzybów towarzyszyła dzieciom podczas spotkania w szubińskiej Bibliotece. Pani Maria Mańkowska pokazała dzieciom , jak wiele pozycji literatury traktuje o grzybach. Przeczytała dzieciom wybrane fragmenty oraz pełną humoru opowiastkę o królu i grzybach. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom rozwiązywanie zagadek o grzybach, gdzie trzeba było wykazać się  nie tylko wiedzą , ale umiejętnością słuchania i kojarzenia. Rozwiązanie zagadek dzieci wskazywały na planszach edukacyjnych, które zawisły w różnych miejscach w sali.

Naszą wiedzę usystematyzowała historyjka obrazkowa  "Na grzyby" na podstawie  opowiadania Hanny  Zdzitowieckiej .

Nasze przedszkolne grzybobranie było też świetną okazją do zapoznania dzieci z legendą pt. " Jak powstały Grzyby?.

Ciocie Kucharki ustalając przedszkolne menu pozwoliły  dzieciom zjeść ze smakiem zupkę  pieczarkową. Co prawda to nie leśny grzyb, ale smak grzybów był!

A zupa pieczarkowa choć wcześniej znana dzieciom smakowała teraz wyśmienicie !!!

Przedszkolaki obejrzały też suszone plasterki grzybów i stwierdziły, ze pachną one lasem.

W wejściu do przedszkola powstała z inicjatywy naszej grupy gazetka tematyczna dla kolegów z innych grup i ich rodziców, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza , że po opadach deszczu  CZAS NA GRZYBY!!! Warto skorzystać, by był on bezpiecznym czasem.

Okrzykiem "Kto chodzi po lesie kosz grzybów przyniesie " Promyczki zachęcały swoich rodziców do weekendowego spędzenia czasu wolnego na grzybobraniu w lesie i praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Rodzice chętnie dzielili się zdjęciami ze wspólnego grzybobrania.

Realizacja projektu sprawiła nam wiele radości , podniosła  wiedzę i umiejętności dzieci, pozwoliła włączyć do działań rodziców i środowisko lokalne.

Autor: Anna Kluska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 67 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)