Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

30 maja 2016

Przedsiębiorczość bez granic

fot. pow.

fot. pow.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad #Notecią w ramach projektu „Przedsiębiorczość bez granic”, finansowanego przez Powiat Nakielski poznali praktyczne podejście do zagadnień i postaw przedsiębiorczych.

Młodzież w dniach 17 – 20 maja 2016 r. uczestniczyła w wyjeździe studyjnym, którego celem było poznanie praktycznego podejścia do zagadnień przedsiębiorczości. Projekt obejmował organizację i prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, a przede wszystkim zakładał łączenie teorii z praktyką. Podczas wyjazdu studyjnego uczniami opiekowali się nauczyciele: Grażyna Kinderman (koordynator projektu), Małgorzata Fedec, Tomasz Hopfinger i Sławomir Chmielewski.

Pierwszego dnia młodzież poznała specyfikę pracy Fabryki Volkswagen Poznań. Przewodnik wyjaśnił proces ciągłego ulepszania rozumiany jako metoda nieustannego doskonalenia procesów i produktów oraz zarządzania firmą. Ponadto akcentował kształtowanie w firmie ergonomicznych stanowisk pracy, by zapewnić pracownikom komfort miejsca pracy. Zdobyta bezpośrednio w Volkswagenie wiedza stanowi ciekawe doświadczenie oraz praktyczną podstawę do dalszej nauki przedsiębiorczości w szkole.

Następnego dnia uczniowie zwiedzili Dolnośląską Sztolnię „Liczyrzepa” w Kowarach. W przeszłości była to jedyna w Polsce kopalnia uranu. Uczniowie poznali historię kopalni, jej zarządzanie w czasach gospodarki socjalistycznej i charakter pracy górników. Przewodnik wyjaśnił przyczyny spadku rentowności kopalni oraz wpływu transformacji gospodarki i przemian własnościowych mających miejsce w polskim przemyśle wydobywczym. Obecnie, po wyczerpaniu złóż działa tu dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo turystyczne i lecznicze. Sztolnie są chętnie odwiedzane przez turystów zagranicznych i krajowych. Młodzież miała okazję zapoznać się na miejscu z efektami prawidłowego prowadzenia firmy, jak również działań prowadzących do tworzenia i utrzymania usługowych miejsc pracy na lokalnym rynku. Kolejnym praktycznym działaniem było zapoznanie się z technologią produkcji i zarządzaniem Hutą Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. Uczniowie zobaczyli proces technologiczny produkcji szkła kryształowego oraz kierunki sprzedaży gotowych wyrobów. Podsumowaniem drugiego dnia wyjazdu studyjnego był wypad do Czech pod mamucią skocznię narciarską w Harrachovie (należy do 6 największych skoczni na świecie) oraz w pobliżu Szklarskiej Poręby przejście szlakiem do Wodospadu Kamieńczyka – najwyższego w polskich Karkonoszach (27 m).Kolejny dzień zdominowany został wejściem na najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę oraz zapoznaniem uczniów z formami i metodami promocji miast turystycznych, szczególnie Karpacza i Szklarskiej Poręby.

Ostatniego dnia uczniowie w drodze powrotnej do Nakła zapoznali się z zabytkami architektonicznymi stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia oraz promocją tego miasta.

Wyjazd studyjny dostarczył cennej wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu przedsiębiorczości, handlu, marketingu i szeroko rozumianej ekonomii.

Materiał: Tomasz Hopfinger

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 17 31

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)