Dziś mamy 19 lipca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

16 maja 2019

"Promyczki" poznały zawód szewca. Dzieci były zachwycone wycieczką

fot. pow.

fot. pow.

Grupa Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w # Szubinie poznała specyfikę zawodu szewca.

Miała możliwość obejrzenia różnorodnych narzędzi i akcesoriów niezbędnych w pracy pana Romualda Rydlewskiego. Z wielkim zainteresowaniem dzieci wysłuchały jego opowieści, w jaki sposób naprawia buty. Dowiedziały się, że pan Romuald swoją profesję rozpoczął w wieku 14 lat, przyglądając się pracy swojego taty, Stefana Rydlewskiego.

Dzieci mogły zobaczyć 100-letnią maszynę do szycia do naprawiania butów, a także 150-letnią skórę, którą po dziś dzień wykorzystuje w swojej pracy. Wzbogaciły swoją wiedzę o nowe pojęcia: modełko, zelówki, szpilorek do robienia dziurek, ambus służący do sklejania brzegów butów, cholewka, fleki, branzel (usztywnienie z tyłu buta).

Promyczki mogły również podejrzeć pracę szlifierki. Usłyszały, że szewc nie tylko naprawia buty, ale także plecaki i torebki.

Zawód szewski obecnie jest bardzo mało popularny i coraz mniej jest już tak oddanych swojej pracy rzemieślników.

Przedszkolaki poprzez bezpośrednią obserwację łatwiej mogły zapamiętać przekazane treści poznawcze, zaspakajając potrzebę wiedzy o zawodzie szewca.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 30 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)