Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

16 maja 2019

"Promyczki" poznały zawód szewca. Dzieci były zachwycone wycieczką

fot. pow.

fot. pow.

Grupa Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w # Szubinie poznała specyfikę zawodu szewca.

Miała możliwość obejrzenia różnorodnych narzędzi i akcesoriów niezbędnych w pracy pana Romualda Rydlewskiego. Z wielkim zainteresowaniem dzieci wysłuchały jego opowieści, w jaki sposób naprawia buty. Dowiedziały się, że pan Romuald swoją profesję rozpoczął w wieku 14 lat, przyglądając się pracy swojego taty, Stefana Rydlewskiego.

Dzieci mogły zobaczyć 100-letnią maszynę do szycia do naprawiania butów, a także 150-letnią skórę, którą po dziś dzień wykorzystuje w swojej pracy. Wzbogaciły swoją wiedzę o nowe pojęcia: modełko, zelówki, szpilorek do robienia dziurek, ambus służący do sklejania brzegów butów, cholewka, fleki, branzel (usztywnienie z tyłu buta).

Promyczki mogły również podejrzeć pracę szlifierki. Usłyszały, że szewc nie tylko naprawia buty, ale także plecaki i torebki.

Zawód szewski obecnie jest bardzo mało popularny i coraz mniej jest już tak oddanych swojej pracy rzemieślników.

Przedszkolaki poprzez bezpośrednią obserwację łatwiej mogły zapamiętać przekazane treści poznawcze, zaspakajając potrzebę wiedzy o zawodzie szewca.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 31 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)