Dziś mamy 7 czerwca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

20 maja 2019

Promyczki na wystawie Sztuki Ludowej Pałuk. Poznały elementy ludowego dziedzictwa

fot.pow

fot.pow

Grupa Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie oglądała wystawę# Sztuki Ludowej Pałuk. Instruktor Szubińskiego Domu Kultury, Małgorzata Bołka omówiła części stroju pałuckiego, rzeźby, pająki pałuckie wykonane z bibuły i słomy oraz opowiedziała jakie dawniej znaczenie miały rózgi, wianki, kropidła czy plotki żniwne.

Dzieci były zachwycone pracami twórców ludowych. Dostrzegły piękno, kolor i kunszt pracy rękodzielnictwa.  Promyczki miały możliwość zaobserwowania strojów pałuckich dziewczęcych i damskich i porównać jednocześnie ze swoimi pałuckimi strojami, jako, że tańczą w dziecięcym zespole ludowym Pałuczaczki. Chłopcy byli bardzo zaskoczeni, że tylko wystawione są kobiece stroje, a nie ma męskich, chłopięcych. Dowiedzieli się od instruktorki rękodzielnictwa, że tradycyjne hafty pałuckie związane były wyłącznie ze strojem kobiecym.

Sztuka rękodzielnicza w kulturowym krajobrazie stała się dziełem artystycznym w środowisku społecznym. Promyczki miały możliwość poznania elementów ludowego dziedzictwa kulturowego tak ważnych dla regionu Pałuk.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)