Dziś mamy 22 sierpnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

20 maja 2019

Promyczki na wystawie Sztuki Ludowej Pałuk. Poznały elementy ludowego dziedzictwa

fot.pow

fot.pow

Grupa Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie oglądała wystawę# Sztuki Ludowej Pałuk. Instruktor Szubińskiego Domu Kultury, Małgorzata Bołka omówiła części stroju pałuckiego, rzeźby, pająki pałuckie wykonane z bibuły i słomy oraz opowiedziała jakie dawniej znaczenie miały rózgi, wianki, kropidła czy plotki żniwne.

Dzieci były zachwycone pracami twórców ludowych. Dostrzegły piękno, kolor i kunszt pracy rękodzielnictwa.  Promyczki miały możliwość zaobserwowania strojów pałuckich dziewczęcych i damskich i porównać jednocześnie ze swoimi pałuckimi strojami, jako, że tańczą w dziecięcym zespole ludowym Pałuczaczki. Chłopcy byli bardzo zaskoczeni, że tylko wystawione są kobiece stroje, a nie ma męskich, chłopięcych. Dowiedzieli się od instruktorki rękodzielnictwa, że tradycyjne hafty pałuckie związane były wyłącznie ze strojem kobiecym.

Sztuka rękodzielnicza w kulturowym krajobrazie stała się dziełem artystycznym w środowisku społecznym. Promyczki miały możliwość poznania elementów ludowego dziedzictwa kulturowego tak ważnych dla regionu Pałuk.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)