Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

20 maja 2019

Promyczki na wystawie Sztuki Ludowej Pałuk. Poznały elementy ludowego dziedzictwa

fot.pow

fot.pow

Grupa Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie oglądała wystawę# Sztuki Ludowej Pałuk. Instruktor Szubińskiego Domu Kultury, Małgorzata Bołka omówiła części stroju pałuckiego, rzeźby, pająki pałuckie wykonane z bibuły i słomy oraz opowiedziała jakie dawniej znaczenie miały rózgi, wianki, kropidła czy plotki żniwne.

Dzieci były zachwycone pracami twórców ludowych. Dostrzegły piękno, kolor i kunszt pracy rękodzielnictwa.  Promyczki miały możliwość zaobserwowania strojów pałuckich dziewczęcych i damskich i porównać jednocześnie ze swoimi pałuckimi strojami, jako, że tańczą w dziecięcym zespole ludowym Pałuczaczki. Chłopcy byli bardzo zaskoczeni, że tylko wystawione są kobiece stroje, a nie ma męskich, chłopięcych. Dowiedzieli się od instruktorki rękodzielnictwa, że tradycyjne hafty pałuckie związane były wyłącznie ze strojem kobiecym.

Sztuka rękodzielnicza w kulturowym krajobrazie stała się dziełem artystycznym w środowisku społecznym. Promyczki miały możliwość poznania elementów ludowego dziedzictwa kulturowego tak ważnych dla regionu Pałuk.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)