Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

21 czerwca 2016

Projekt wymiany zakończony. Tematem przewodnim była kultura ludowa

fot. powierzone

fot. powierzone

Kolorowe wspomnienia zwiewnych strojów wirujących w brzmieniach ludowych pieśni, smak polskiego # żuru i tradycyjnych pierogów zapiszą się na długo zarówno w pamięci uczestników projektu ‘Let’s Go Folk’ jak i na stałe w grze planszowej, którą wspólnie projektują.

Zakończyła się kolejna wizyta grupy młodzieży i nauczycieli z partnerskiej szkoły PENTA college CSG Jacob van Liesveldt z holenderskiego miasta Hellevoetsluis w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle. Intensywny i bogaty program wizyty nawiązywał do tematu przewodniego tegorocznego projektu, którym jest kultura ludowa regionów obu szkół.

Młodzież odwiedziła miejsca i brała udział w warsztatach związanych z elementami kultury i tradycji nie tylko Krajny i Pałuk. Międzynarodowa grupa poznała tańce w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz dzieci z Przedszkola Miejskiego im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni, zwiedziła Żywy Skansen w Osieku oraz średniowieczne miasto Toruń. W trakcie warsztatów w Centrum Kultury w Kcyni, w sercu Ziemi Pałuckiej, oprócz twórczości ludowej uczniowie polscy i holenderscy mieli okazję poznać bliżej postać wielkiego Kcynianina, Profesora Jana Czochralskiego.

Popołudniami, zespół projektowy pracował na Przystani Nakielskiej nad projektem gry planszowej ‘Let’s Go Folk’, która uwiecznia zarówno polskie jak i holenderskie elementy zrealizowane w programie obu wizyt roboczych, w kwietniu w Hellevoetsluis oraz w czerwcu w Nakle. Z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy, czyli prezentację gry we wrześniu w trakcie Dni Kultury Holenderskiej na nakielskiej marinie.

Realizacja kolejnego projektu w 17-letniej historii współpracy obu szkół ma wieloaspektowy wymiar, na który składają się m.in. kształtowanie poczucia przynależności do wspólnej Europy, czy doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Nadrzędnym celem, wydaje się jednak być poznawanie się ponad różnicami kulturowymi oraz budowanie przyjaznych relacji. Młodzieży obu szkół z powodzeniem udało się nawiązać piękne przyjaźnie w dotychczasowych projektach, dlatego wielu z nich powróci do Nakła, aby wspólnie świętować wrześniowe holenderskie wydarzenie na Przystani Nakielskiej.

Koordynatorami projektu są Jan Simon van der Linde, Anita Krzyżanowska i Lucyna Majcher. Po stronie polskiej projekt jest współfinansowany przez POWIAT NAKIELSKI w ramach zajęć pozalekcyjnych. W działaniach projektowych realizowanych w takcie wizyty grupy holenderskiej w Nakle gościnnie wzięły udział uczennice Gimnazjum w Kcyni i Gimnazjum nr 4 w Nakle, laureatki Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego ‘Visit and explore Krajna and Pałuki’ zorganizowanego w ramach projektu ‘Let’s Go Folk’.

Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji programu dla Starostwa Powiatowego w Nakle, Przystani Nakielskiej, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, Urzędu Miasta i Gminy Kcynia, Centrum Kultury w Kcyni, Przedszkola Miejskiego im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni, Human Foundation i Pana Dariusza Grzeszczyka oraz Pana Piotra Wolińskiego.

materiał: Anita Krzyżanowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 38 27

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)