Dziś mamy 29 września 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

07 lutego 2020

Projekt Erasmus+. Wyróżnienie dla szubińskiego liceum

fot. Ewa Mieczkowska-Szczekot

fot. Ewa Mieczkowska-Szczekot

Projekt Erasmus+ „Reversed Roles at School: Flipped Classroom and Learning Through Teaching” realizowany# w latach 2016-2018 w szubińskim liceum został wyróżniony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji - Narodową Agencję programu Erasmus+.

Wyróżnione zostały 32 projekty spośród ponad ośmiuset, które otrzymały granty w latach 2014-2020. Na jego realizację szkoła otrzymała wówczas kwotę 29 000 euro. Nagroda została odebrana przez szkolne koordynatorki Magdalenę Piekarską i Ewę Mieczkowską-Szczekot podczas sympozjum „Podziel się sukcesem”, odbywającego się w Warszawie w dniach 5-6 lutego. Podczas spotkania wyróżnione szkoły przedstawiały rezultaty swoich projektów. Uczestnicy wzięli również udział w warsztatach zarządzania projektami.

Warto wspomnieć, że jest to jeden z sześciu projektów Erasmus+, które realizowała szkoła w ciągu ostatnich 4 lat. Pozyskano w ten sposób kwotę prawie 180 000 euro. W ramach tych działań uczniowie odwiedzili szkoły partnerskie w Hiszpanii, Islandii, Turcji, Rumunii, dwukrotnie byli we Włoszech, a także na Węgrzech i Łotwie. Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Irlandii oraz Austrii. Szkoła wzbogaciła się o nowoczesną bazę dydaktyczną, między innymi pracownię iPadów, które wykorzystywane są na lekcjach. Pod koniec ubiegłego roku przez dwa miesiące w szubińskim liceum uczyły się dwie uczennice z Węgier, zaś w marcu 2020 roku dwie uczennice liceum odbędą taki sam wyjazd do węgierskiej szkoły w Eger.

Od 11 lutego przez trzy dni liceum gościć będzie uczniów z partnerskich szkół w ramach obecnego projektu „Duma narodowa w europejskim kontekście”, a w tegorocznych planach jest jeszcze wyjazd uczniów na Węgry.

 

Materiał: Ewa Mieczkowska-Szczekot

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 13 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)