Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

17 maja 2019

Projekcja filmu "Siłaczki". Zapraszamy do NOK-u

fot. powierzone

fot. powierzone

Nakielski Ośrodek Kultury im. Z.Kornaszewskiego, Kongres Kobiet Północnej Wielkopolski oraz # Kino Reaktywacja zapraszają# na bezpłatną projekcję filmu dokumentalnego "Siłaczki".

Pokaz odbędzie się 27 maja o godzinie 18:00 w sali widowiskowo-kinowej NOK. Film Siłaczki to fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku.

Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych. Osią opowieści są losy kilku aktywistek z Poznania, Warszawy, Lublina i Krakowa: Justyny Budzińskiej-Tylickiej lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki - pierwszej kandydatki do Sejmu, Kazimiery Bujwidowej - dzięki której staraniom w 1894 na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki, Pauliny Kuczalskiej - Reinschmit, nazywanej hetmanką feminizmu, która jako pierwsza wyodrębniła postulaty kobiece z kwestiach narodowo-wyzwoleńczych, sióstr Tułodzieckich: Anieli - organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii - założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet, Aleksandry Piłsudskiej - żołnierki, orędowniczki sprawy kobiecej, Beli Szpiro-Nissenbaum - emancypantki, aktywistki na rzecz praw kobiet narodowości żydowskiej, Zofii Moraczewskiej - propagatorki spółdzielczości, która jako jedna z ośmiu kobiet w 1919 weszła w skład polskiego Sejmu, Zofii Daszyńskiej -Golińskiej - ekonomistki i pionierki kooperatywizmu, Izabeli Moszczeńskiej - Rzepeckiej - założycielki Ligi Kobiet Polskich oraz Faustyny Morzyckiej - działaczki Kobiecego Koła Oświaty Ludowej, będącej pierwowzorem bohaterki powieści Stefana Żeromskiego Siłaczka.

Film ukazuje ówczesne realia obyczajowe, polityczne i ekonomiczne, które determinowały powstawanie ruchów politycznych i działania na rzecz powszechnej edukacji i równości społecznej na ziemiach polskich. Pokazuje trudną i niebezpieczną aktywność działaczek walczących o prawa w kraju, którego wówczas nie było na mapie. Podkreśla fakt, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych.

Z uwagi na znikomą ilość materiałów archiwalnych (nagrań video, fotografii), dotyczących opisywanych wydarzeń i ich uczestniczek, w filmie znajdą się fabularyzowane inscenizacje z udziałem statystek i znanych, rozpoznawalnych polskich aktorek, które odegrają sceny historyczne, odczytają fragmenty przemówień, tekstów i odezw, pisanych przez bohaterki filmu.

Serdecznie zapraszamy

Materiał: Michał Dubkowski/Nakielski Ośrodek Kultury

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Obserwator, w dniu 18-05-2019 17:53:18 napisał:

    A może też film siekielskich

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)