Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 września 2014

Problem nie zniknie

fot. JZ

fot. JZ

Odległość pomiędzy miejscem zamieszkania, a szkołą często stanowi poważne utrudnienie dla dziecka i jego rodziców, szczególnie na terenach wiejskich.

– Jeżeli zacznie wiać wiatr i padać deszcz, o śniegu nie wspominając, to 10 dzieci zamieszkałych w Matyldzinie Górce nie da rady dotrzeć do szkoły. To są małe dzieci – 5-, 6-, 7-letnie, które najpierw muszą pokonać 2 km. Przy niesprzyjającej aurze, to naprawdę będzie duży problem. Naszym zdaniem, jedynym rozwiązaniem byłoby podstawienie po nie busa – stwierdzili z przekonaniem mieszkańcy Matyldzina Górki.

Sprawa nie jest jednak tak prosta. – Ustawa mówi wyraźnie, z jakich odległości gmina ma obowiązek dowozić dzieci do i ze szkoły. Jeżeli droga do szkoły dzieci w klasach 0–4 przekracza 3 km, to wówczas obowiązkiem gminy jest zapewnienie im bezpłatnego dowozu oraz zapewnienie im opieki w trakcie trwania transportu – tłumaczył burmistrz Leszek Klesiński. – Jeżeli zrobimy wyjątek dla dzieci z Matyldzina Górki, to co na to powiedzą rodzice dzieci z innych miejscowości? Dojdzie do tego, że będzie trzeba dowozić do szkoły dzieci z całej gminy. A roczne dowożenie dzieci do szkoły kosztuje gminę 320 tys. zł – dodał.

Problem stanowi również fatalny stan drogi w kierunku Matyldzina Górki. W tej chwili żaden autobus nie jest w stanie tam wjechać. Poza tym kierowca może zatrzymać się tylko w wyznaczonym miejscu. – Po przetargu trudno jest zmienić trasę, a jeszcze trudniej ją wydłużyć. Jeżeli stan drogi będzie właściwy, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w przyszłości inaczej zorganizować przetarg na dowóz dzieci z Matyldzina Górki – wyjaśniła Hanna Polewczyńska, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty w Mroczy. Problem więc nie zniknie. Wręcz przeciwnie – wraz z jesienną aurą, pogłębi się.

Oceń artykuł: 42 80

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (8)

    mieszkanka Matyldzina, w dniu 23-09-2014 21:25:35 napisał:

    Z dowozem na tereny wiejskie jest coraz gorzej. W tej chwili jeżdżą po dwa autobusy. Jeden jeździ na listę, na której są osoby, które mogą wejść do autobusu, drugi jest PKS, który zabiera pozostałych. Jaka jest to polityka? Nie lepiej wziąć wszystkie dzieciaki z opiekunem? Bez listy? Przecież to jest chore! Tym bardziej, że mówi się o tym, iż autobus PKS nie ma wcale jeździć w stronę Matyldzina. Przez to zamieszanie jest wiele problemów związanych z dojazdem do szkoły, jak i również z odjazdami do domu. Trzeba coś z tym zrobić!!! Co będzie zimą? Co mają zrobić osoby, które nie mają jak dowozić dzieci do szkoły? Mam nadzieję, że ten problem się bardzo szybko rozwiąże. Tak dłużej być nie może!

    odpowiedz

    • 0 (4)

    xp312, w dniu 24-09-2014 00:32:33 napisał:

    Skoro ustawa gwarantuje dojazd dzieci klas 0-4 do i ze szkoły powyżej 3km to trzeba to respektować bo z ustawami się nie dyskutuje. Pojedno gminę stać na różne rzeczy to i stać będzie na dojazd dzieci.

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Bocianica, w dniu 24-09-2014 08:10:21 napisał:

    Matyldzin Górka nie szanowała tego , że ma drogę która skraca dojście do głównej drogi... Bezczelność ludzi jest ogromna, ponieważ kilka dni temu pewna osoba widziała jak po polu gdzie jest zasilane zboże ( była tam droga) ludzie z rowerami przemieszczają się z rowerami mieć krótszą drogę.

    odpowiedz

    • 6 (8)

    Obserwator, w dniu 24-09-2014 18:06:48 napisał:

    Powyższy problem według mnie leży w dużej mierze w ludziach. Prawda jest taka że dzieci mieszkające na Osiedlu Wiele, osiedlach na skrajach miasta mają często dalej niż dzieci z Matyldzina na przystanek jednak nikt nie płacze nad ich losem a tak samo codziennie pokonują wiele kilometrów również błotnistymi drogami.Choć PGRy już 20 lat temu znów trafiły w prywatne ręce, to mentalność wielu ludzi tam pracyjących niestety się nie zmieniła – zachowali dawne wzorce wyuczonej bezradności i postawy roszczeniowej. Największym problemem jest jednak to, że wyuczona bezradność i mentalność PGRowa jest dziedziczona przez młodych którzy nie żyli „za komuny”. Wzorce zachowań i postaw przenoszą się z rodziców na dzieci w tym młodzież szkolną.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    :-) , w dniu 25-09-2014 16:03:58 napisał:

    Tez Jestem mieszkańcem Matyldzina i nie rozumiem ludzi mieszkających na tak zwanej górce,gdy mieli drogę która jest teraz za orana i bilety dla dzieci na autobus PKS który je zabierał do szkoły i z powrotem nie narzekali.A w tej chwili to co im się nie należy mają dwie drogi dojazdu i jeszcze im mało,tak szkoda dzieci ale mieszkający tam ludzie maja auta żeby dowieść te dzieci do głównej drogi do autokaru.No ale tak jest ze dać ludzką polec to zaraz chcą całą rękę.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)