Dziś mamy 8 sierpnia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

13 lutego 2020

Prace na kcyńskim cmentarzu. Chłopcy byli bardzo zaangażowani

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

6 lutego 2020 r., realizując cele i zadania programu wychowawczego pt. „Archeologia #Żywa”, wzięliśmy udział w pracach renowacyjnych na zabytkowym cmentarzu przy ulicy Nakielskiej w Kcyni.

Pan Dyrektor Zakładu Poprawczego umożliwił wykorzystanie do tych prac narzędzi oraz urządzeń będących na wyposażeniu warsztatów szkolnych. Zakres oraz sposób wykonania tych prac został uzgodniony z pracownikami Wojewódzkiej Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu Delegatura w Bydgoszczy oraz z proboszczem parafii pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni księdzem Zbigniewem Grzegorzewskim.

Pod okiem wykwalifikowanego pracownika naszego zakładu jeden wychowanek pracował przy konserwacji płotu. Zadanie to polegało na pospawaniu elementów, które w wyniku działania czasu i warunków atmosferycznych uległy zniszczeniu, co groziło przewróceniem się całego ogrodzenia. W tym czasie drugi wychowanek, wspólnie z panem wychowawcą oczyszczali zarośnięte wiciokrzewami zabytkowe pomniki. Głęboko zakorzenione, długie pędy oplatały te pomniki szczelną siecią. Aby zachować je dla dalszych pokoleń i nie dopuścić do ich rozkruszenia należało je oczyścić z jakiejkolwiek roślinności. Następnie ustawili oni powywracane elementy innych pomników i tym samym przywrócili pierwotny ich wygląd. Chłopcy pracowali z wielkim zaangażowaniem, co spotkało się z uznaniem i miłymi komentarzami przechodzących i na chwilę zatrzymujących się mieszkańców naszego miasta.

Nasze zaangażowanie w ratowanie tej naszej regionalnej nekropoli ma już kilkuletnią tradycję i dzięki wsparciu ludzi dobrej woli oraz życzliwości instytucji samorządowych oraz placówek oświatowych powoli przywracany jest jej blask i charakter. Cmentarz ten, jak rzadko który na terenie naszej gminy pełny jest symboli budujących poczucie patriotyzmu, jak i tolerancji, przypominając o naszych wielokulturowych korzeniach. Jest on przestrzenią, na której spotkało się dziedzictwo naszej małej ojczyzny. Pochowani tutaj zostali: powstańcy wielkopolscy z 1848 r. oraz z 1919 r., pomordowani przez niemieckiego okupanta mieszkańcy Kcyni i okolic polskiej i żydowskiej narodowości, spolonizowani koloniści niemieccy z XIX wieku, działacze społeczni i naukowcy. Obowiązek dbania o tę nekropolię wynika z wewnętrznej potrzeby, wręcz moralnego obowiązku kultywowania ich pamięci. Istotne jest, aby przechodząc przez bramę cmentarną, zdawać sobie sprawę, że wkraczamy w przestrzeń, która ma odmienne znaczenie i na której obowiązują określone wartości, zachowania ciszy, skupienia, stylu bycia czy modlitwa.

Materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)