Dziś mamy 17 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

13 lutego 2020

Prace na kcyńskim cmentarzu. Chłopcy byli bardzo zaangażowani

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

6 lutego 2020 r., realizując cele i zadania programu wychowawczego pt. „Archeologia #Żywa”, wzięliśmy udział w pracach renowacyjnych na zabytkowym cmentarzu przy ulicy Nakielskiej w Kcyni.

Pan Dyrektor Zakładu Poprawczego umożliwił wykorzystanie do tych prac narzędzi oraz urządzeń będących na wyposażeniu warsztatów szkolnych. Zakres oraz sposób wykonania tych prac został uzgodniony z pracownikami Wojewódzkiej Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu Delegatura w Bydgoszczy oraz z proboszczem parafii pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni księdzem Zbigniewem Grzegorzewskim.

Pod okiem wykwalifikowanego pracownika naszego zakładu jeden wychowanek pracował przy konserwacji płotu. Zadanie to polegało na pospawaniu elementów, które w wyniku działania czasu i warunków atmosferycznych uległy zniszczeniu, co groziło przewróceniem się całego ogrodzenia. W tym czasie drugi wychowanek, wspólnie z panem wychowawcą oczyszczali zarośnięte wiciokrzewami zabytkowe pomniki. Głęboko zakorzenione, długie pędy oplatały te pomniki szczelną siecią. Aby zachować je dla dalszych pokoleń i nie dopuścić do ich rozkruszenia należało je oczyścić z jakiejkolwiek roślinności. Następnie ustawili oni powywracane elementy innych pomników i tym samym przywrócili pierwotny ich wygląd. Chłopcy pracowali z wielkim zaangażowaniem, co spotkało się z uznaniem i miłymi komentarzami przechodzących i na chwilę zatrzymujących się mieszkańców naszego miasta.

Nasze zaangażowanie w ratowanie tej naszej regionalnej nekropoli ma już kilkuletnią tradycję i dzięki wsparciu ludzi dobrej woli oraz życzliwości instytucji samorządowych oraz placówek oświatowych powoli przywracany jest jej blask i charakter. Cmentarz ten, jak rzadko który na terenie naszej gminy pełny jest symboli budujących poczucie patriotyzmu, jak i tolerancji, przypominając o naszych wielokulturowych korzeniach. Jest on przestrzenią, na której spotkało się dziedzictwo naszej małej ojczyzny. Pochowani tutaj zostali: powstańcy wielkopolscy z 1848 r. oraz z 1919 r., pomordowani przez niemieckiego okupanta mieszkańcy Kcyni i okolic polskiej i żydowskiej narodowości, spolonizowani koloniści niemieccy z XIX wieku, działacze społeczni i naukowcy. Obowiązek dbania o tę nekropolię wynika z wewnętrznej potrzeby, wręcz moralnego obowiązku kultywowania ich pamięci. Istotne jest, aby przechodząc przez bramę cmentarną, zdawać sobie sprawę, że wkraczamy w przestrzeń, która ma odmienne znaczenie i na której obowiązują określone wartości, zachowania ciszy, skupienia, stylu bycia czy modlitwa.

Materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)