Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

13 lutego 2020

Prace na kcyńskim cmentarzu. Chłopcy byli bardzo zaangażowani

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

6 lutego 2020 r., realizując cele i zadania programu wychowawczego pt. „Archeologia #Żywa”, wzięliśmy udział w pracach renowacyjnych na zabytkowym cmentarzu przy ulicy Nakielskiej w Kcyni.

Pan Dyrektor Zakładu Poprawczego umożliwił wykorzystanie do tych prac narzędzi oraz urządzeń będących na wyposażeniu warsztatów szkolnych. Zakres oraz sposób wykonania tych prac został uzgodniony z pracownikami Wojewódzkiej Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu Delegatura w Bydgoszczy oraz z proboszczem parafii pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni księdzem Zbigniewem Grzegorzewskim.

Pod okiem wykwalifikowanego pracownika naszego zakładu jeden wychowanek pracował przy konserwacji płotu. Zadanie to polegało na pospawaniu elementów, które w wyniku działania czasu i warunków atmosferycznych uległy zniszczeniu, co groziło przewróceniem się całego ogrodzenia. W tym czasie drugi wychowanek, wspólnie z panem wychowawcą oczyszczali zarośnięte wiciokrzewami zabytkowe pomniki. Głęboko zakorzenione, długie pędy oplatały te pomniki szczelną siecią. Aby zachować je dla dalszych pokoleń i nie dopuścić do ich rozkruszenia należało je oczyścić z jakiejkolwiek roślinności. Następnie ustawili oni powywracane elementy innych pomników i tym samym przywrócili pierwotny ich wygląd. Chłopcy pracowali z wielkim zaangażowaniem, co spotkało się z uznaniem i miłymi komentarzami przechodzących i na chwilę zatrzymujących się mieszkańców naszego miasta.

Nasze zaangażowanie w ratowanie tej naszej regionalnej nekropoli ma już kilkuletnią tradycję i dzięki wsparciu ludzi dobrej woli oraz życzliwości instytucji samorządowych oraz placówek oświatowych powoli przywracany jest jej blask i charakter. Cmentarz ten, jak rzadko który na terenie naszej gminy pełny jest symboli budujących poczucie patriotyzmu, jak i tolerancji, przypominając o naszych wielokulturowych korzeniach. Jest on przestrzenią, na której spotkało się dziedzictwo naszej małej ojczyzny. Pochowani tutaj zostali: powstańcy wielkopolscy z 1848 r. oraz z 1919 r., pomordowani przez niemieckiego okupanta mieszkańcy Kcyni i okolic polskiej i żydowskiej narodowości, spolonizowani koloniści niemieccy z XIX wieku, działacze społeczni i naukowcy. Obowiązek dbania o tę nekropolię wynika z wewnętrznej potrzeby, wręcz moralnego obowiązku kultywowania ich pamięci. Istotne jest, aby przechodząc przez bramę cmentarną, zdawać sobie sprawę, że wkraczamy w przestrzeń, która ma odmienne znaczenie i na której obowiązują określone wartości, zachowania ciszy, skupienia, stylu bycia czy modlitwa.

Materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Tydzień dla serca. Wykonuj badania profilaktyczne

Zaczynamy Tydzień dla Serca. Pragniemy zwrócić uwagę #na problem chorób układu sercowo-naczyniowego, ponieważ jest to główna przyczyna zgonów w Polsce.

(czytaj więcej)
0

Kolorowanki profilaktyczne dla najmłodszych. Pobierz plik do wydruku

Komendant Wojewódzki Policji #w Bydgoszczy insp. Jakub Gorczyński podpisał dzisiaj umowę z panią Alicją Werner o przeniesienie autorskich praw majątkowych do przygotowanych przez nią grafik, które znajdą się w kolorowance promującej szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą rozdawali te książeczki podczas spotkań z dziećmi w przedszkolach, szkołach, ale także na imprezach plenerowych. Bardzo dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w troskę o małych mieszkańców naszego województwa.

(czytaj więcej)