Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

10 kwietnia 2019

Poznanie kultury innych krajów. Uczniowie zwiedzili Turcję

fot. Magdalena Piekarska

fot. Magdalena Piekarska

Uczniowie Szubińskiego Liceum zapoznają się z kulturami innych krajów nie tylko w # podręcznikach.

Dzięki projektom unijnego programu Erasmus+ mają okazję zwiedzać obce kraje. W lutym tego roku zwiedzili Hiszpanię.

Niedawno wrócili z Turcji. Oto fragment dziennika z podróży:

23-24 marca
O godz. 15.55 czasu lokalnego wylądowaliśmy w Stambule na lotnisku Ataturk. Dostaliśmy się do hotelu i po krótkim odpoczynku, spragnieni wrażeń udaliśmy się na zwiedzanie. Zaczęliśmy od słynnego bazaru Kapalıçarşı. Grand Bazaar, czyli kryty bazar ma powierzchnię 30 hektarów. Tam próbowaliśmy swoich sił w targach z miejscowymi kupcami. Następnego dnia za cel obraliśmy sobie ikonę bizantyńskiego stylu- Hagię Sofię-dawną świątynię chrześcijańską. Stąd parę kroków było do Błękitnego Meczetu, w którym mieliśmy okazję przyjrzeć się modlącym muzułmanom. Przechadzaliśmy się również po rezydencji Topkapi, czyli pałacu sułtańskim dawnych władców Imperium Osmańskiego. Wizyta w Stambule pozostawiła niezapomniane wrażenia. Nasz krótki przystanek w podróży dobiegł końca. Ostatecznym celem podróży była Biga, miasteczko położone po drugiej stronie Morza Marmara. Po pięciogodzinnej podróży autokarem dotarliśmy na miejsce. Na dworcu autobusowym przywitali nas koledzy tureccy, u których zamieszkaliśmy podczas kolejnych 5-ciu dni.

25 marca
Godzina 9.00. Przekroczyliśmy próg szkoły. Przed wejściem powitał nas z pomnika Mustafa Ataturk- bohater narodowy Turcji. W auli szkoły zapoznaliśmy się z uczniami ze szkół partnerskich z Macedonii, Rumunii i Turcji. Przywitano nas koncertem zespołu muzycznego i pokazem iluzjonistycznym. Pierwszy dzień upłynął nam na integracji i szlifowaniu języka angielskiego. Gwoździem programu była zabawa Treasure Hunt. Dzięki niej zapoznaliśmy się z topografią szkoły. Kody QR rozmieszczone po całej szkole zawierały ukryte pytania dotyczące krajów partnerskich. Po południu postanowiliśmy zbadać okolicę. Biga to 50-cio tysięczne miasto. Pogoda sprzyjała wędrówce po mieście.

26 marca
Dzisiejszy dzień spędziliśmy na zwiedzaniu okolic Bigi. Zaczęliśmy od czarującej wioski Cumalikizik, której dzieje sięgają XIV wieku, gdy Imperium Osmańskie rosło w siłę. Tam skosztowaliśmy typowego dla regionu śniadania, popijając turecka herbatę w specjalnych szklaneczkach. Następnie udaliśmy się do Bursy, byłej stolicy Imperium położonego u podnóża góry Uludağ, gdzie odwiedziliśmy kilka majestatycznych meczetów, w tym słynny Ulu Camii oraz gwarny bazar Koza Han. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę tego pięknego trzymilionowego miasta. Bursa to czwarte pod względem wielkości miasto Turcji. W 2014 roku wraz z wioską Cumalikizik została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

27 marca
Dzisiejszego dnia, wcześnie rano wyjechaliśmy spod szkoły w stronę Çanakkale, miasta położonego nad cieśniną Dardanele. Tam mieliśmy okazję zobaczyć makietę konia trojańskiego oraz port morski. Po drodze zwiedziliśmy ruiny Troi, starożytnego miasta u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej- współczesne stanowisko archeologiczne. Pierwsze badania na tym terenie przeprowadził w XIX wieku niemiecki archeolog Heinrich Schliemann. Odkryto wtedy pozostałości 9 miast zakładanych w tym samym miejscu na wzgórzu Hisarlik. Następny przystanek podróży to Assos, starożytne miasto greckie z ruinami doryckiej świątyni ku czci Ateny. Zmęczeni i pełni nowej wiedzy powróciliśmy do Bigi.

materiał: Magdalena Piekarska

Oceń artykuł: 6 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Nadanie modnej linii
Szafy przesuwne
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Elzab Jota E
sugerowana cena producenta: 1783,50PLN
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Meble młodzieżowe i dziecięce
Kasa fiskalna Novitus NANO E
1290 nettoPLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)