Dziś mamy 22 sierpnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

10 kwietnia 2019

Poznanie kultury innych krajów. Uczniowie zwiedzili Turcję

fot. Magdalena Piekarska

fot. Magdalena Piekarska

Uczniowie Szubińskiego Liceum zapoznają się z kulturami innych krajów nie tylko w # podręcznikach.

Dzięki projektom unijnego programu Erasmus+ mają okazję zwiedzać obce kraje. W lutym tego roku zwiedzili Hiszpanię.

Niedawno wrócili z Turcji. Oto fragment dziennika z podróży:

23-24 marca
O godz. 15.55 czasu lokalnego wylądowaliśmy w Stambule na lotnisku Ataturk. Dostaliśmy się do hotelu i po krótkim odpoczynku, spragnieni wrażeń udaliśmy się na zwiedzanie. Zaczęliśmy od słynnego bazaru Kapalıçarşı. Grand Bazaar, czyli kryty bazar ma powierzchnię 30 hektarów. Tam próbowaliśmy swoich sił w targach z miejscowymi kupcami. Następnego dnia za cel obraliśmy sobie ikonę bizantyńskiego stylu- Hagię Sofię-dawną świątynię chrześcijańską. Stąd parę kroków było do Błękitnego Meczetu, w którym mieliśmy okazję przyjrzeć się modlącym muzułmanom. Przechadzaliśmy się również po rezydencji Topkapi, czyli pałacu sułtańskim dawnych władców Imperium Osmańskiego. Wizyta w Stambule pozostawiła niezapomniane wrażenia. Nasz krótki przystanek w podróży dobiegł końca. Ostatecznym celem podróży była Biga, miasteczko położone po drugiej stronie Morza Marmara. Po pięciogodzinnej podróży autokarem dotarliśmy na miejsce. Na dworcu autobusowym przywitali nas koledzy tureccy, u których zamieszkaliśmy podczas kolejnych 5-ciu dni.

25 marca
Godzina 9.00. Przekroczyliśmy próg szkoły. Przed wejściem powitał nas z pomnika Mustafa Ataturk- bohater narodowy Turcji. W auli szkoły zapoznaliśmy się z uczniami ze szkół partnerskich z Macedonii, Rumunii i Turcji. Przywitano nas koncertem zespołu muzycznego i pokazem iluzjonistycznym. Pierwszy dzień upłynął nam na integracji i szlifowaniu języka angielskiego. Gwoździem programu była zabawa Treasure Hunt. Dzięki niej zapoznaliśmy się z topografią szkoły. Kody QR rozmieszczone po całej szkole zawierały ukryte pytania dotyczące krajów partnerskich. Po południu postanowiliśmy zbadać okolicę. Biga to 50-cio tysięczne miasto. Pogoda sprzyjała wędrówce po mieście.

26 marca
Dzisiejszy dzień spędziliśmy na zwiedzaniu okolic Bigi. Zaczęliśmy od czarującej wioski Cumalikizik, której dzieje sięgają XIV wieku, gdy Imperium Osmańskie rosło w siłę. Tam skosztowaliśmy typowego dla regionu śniadania, popijając turecka herbatę w specjalnych szklaneczkach. Następnie udaliśmy się do Bursy, byłej stolicy Imperium położonego u podnóża góry Uludağ, gdzie odwiedziliśmy kilka majestatycznych meczetów, w tym słynny Ulu Camii oraz gwarny bazar Koza Han. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę tego pięknego trzymilionowego miasta. Bursa to czwarte pod względem wielkości miasto Turcji. W 2014 roku wraz z wioską Cumalikizik została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

27 marca
Dzisiejszego dnia, wcześnie rano wyjechaliśmy spod szkoły w stronę Çanakkale, miasta położonego nad cieśniną Dardanele. Tam mieliśmy okazję zobaczyć makietę konia trojańskiego oraz port morski. Po drodze zwiedziliśmy ruiny Troi, starożytnego miasta u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej- współczesne stanowisko archeologiczne. Pierwsze badania na tym terenie przeprowadził w XIX wieku niemiecki archeolog Heinrich Schliemann. Odkryto wtedy pozostałości 9 miast zakładanych w tym samym miejscu na wzgórzu Hisarlik. Następny przystanek podróży to Assos, starożytne miasto greckie z ruinami doryckiej świątyni ku czci Ateny. Zmęczeni i pełni nowej wiedzy powróciliśmy do Bigi.

materiał: Magdalena Piekarska

Oceń artykuł: 6 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble łazienkowe
Posnet Themo EJ
sugerowana cena producenta: 2950,77PLN
Konstrukcje stalowe
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Sprawdzanie geometrii kół
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)