Pożar i barykada celi. Na szczęście to tylko ćwiczenia

fot. mjr Jarosław Nurkiewicz
W Zakładzie Karnym w Potulicach odbyły się ćwiczenia specjalistyczne, które #miały na celu sprawdzenie współdziałania funkcjonariuszy różnych służb mundurowych w sytuacji zagrożenia wewnętrznego jednostki penitencjarnej oraz prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. W ćwiczeniach oprócz funkcjonariuszy Służby Więziennej wzięli udział również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią. Przeprowadzono trening praktyczny na podstawie dwóch scenariuszy zagrożenia bezpieczeństwa.
Epizody kryzysowe
Scenariusz pierwszej części ćwiczeń praktycznych rozegrał się w jednym z pawilonów, gdzie w wyniku zaprószenia ognia w celi mieszkalnej powstał pożar. Przeprowadzono sprawną ewakuację osadzonych oraz podjęto akcję gaśniczą celem likwidacji zagrożenia. Druga część ćwiczeń dotyczyła zabarykadowania się osadzonych w celi mieszkalnej. Przystąpiono do negocjacji ze skazanymi, aby siłą rozmowy uniknąć siłowych rozwiązań – jeden z osadzonych podjął współpracę i zaczął wykonywać wydawane polecenia. Na potrzeby ćwiczeń zaszła także konieczność podjęcia bezpośredniej interwencji. Do działań wkroczyli funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy obezwładnili pozostałych osadzonych zabarykadowanych w celi. Sytuacja została szybko opanowana, a sprawcy zaistniałego buntu zostali odizolowani.
Spostrzeżenia i wnioski
Po zakończeniu części praktycznej nadszedł czas na podsumowanie i wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonych ćwiczeń. Tego rodzaju trening usprawnia działania nie tylko funkcjonariuszy Służby Więziennej, ale także daje możliwość ćwiczenia scenariuszy różnych zagrożeń innym służbom mundurowym. Istotne staje się to w sytuacji realnego zagrożenia, gdyż wypracowanie i wyćwiczenie stałych elementów w sytuacjach kryzysowych pozwala na bardziej optymalne zarządzanie i działanie na rzecz bezpieczeństwa zarówno wewnątrz zakładu karnego jak i ogółu społeczeństwa.
materiał: chor. Justyna Sejdowska
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria





Czytaj również
- Szkolenie kierowców - konserwatorów sprzętu. Kwalifikacje uzyskało 18 druhów
- Zakończono remont w szkole. Prace kosztowały ponad 230 tys. zł
- To już oficjalne. Św. Mikołaj został patronem Mroczy!
- Nagrodzono najlepszych. Hodowcy gołębi podsumowali sezon
- Przystań Powiat Nakielski ma już 5 lat. Świętowano mały jubileusz
Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?
(czytaj więcej)Sezon grzewczy trwa. Jak ograniczyć wpływ smogu na zdrowie?

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba # nieekologicznych „kopciuchów” z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.
(czytaj więcej)Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.
(czytaj więcej)Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?
(czytaj więcej)