Dziś mamy 19 lipca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

14 września 2018

Powstanie mural na ścianie liceum. Będzie nawiązywał do tematyki Powstania Wielkopolskiego

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

Pierwszy mural, który powstanie w Kcyni będzie dotyczył tematyki powstańczej. Prace związane z # przygotowaniem ściany pod malowidło właśnie ruszyły. Mural powstanie na bocznej ścianie sali gimnastycznej przy ZSO w Kcyni.

Zbliżamy się do 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Gmina Kcynia wspólnie ze Stowarzyszeniem Kibiców Lecha Poznań stworzy w Kcyni mural. Wzorowany on będzie na projekcie stworzonym przez Tomasza Hałasa. W projekcie wykorzystano pocztówkę powstańczą (znajdującą się w zbiorach Muzeum Ziemi Szubińskiej) przedstawiającą przegląd wojsk powstańczych na kcyńskim rynku. W tle widać kościół poklasztorny. Wykorzystano również hasło „Kcynia bramą do Wielkopolski”, podkreślając w tej sposób bardzo ważną rolę naszego miasta w powstrzymaniu ataku Niemców i ich natarcia w kierunku Wielkopolski. Stworzony projekt, który w pełni wyczerpuje nasze intencje związane z wątkiem kcyńskim w Powstaniu Wielkopolskim, będzie stanowił podstawę do dalszych prac wykonawców muralu - informuje Anna Duda-Nowicka z Urzędu Miejskiego. Bój pod Kcynią, który rozegrał się w dniach 2-3 lutego 1919 r. był jednym z ważniejszych bojów frontu północnego Powstania Wielkopolskiego.

Głównym sponsorem muralu jest firma Enea. Wykonawcami będą członkowie Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań. Ścianę, na której powstanie mural przygotuje na zlecenie Gminy Kcynia firma Janusza Kocha.

Nie bez powodu wybrano właśnie to miejsce na pierwszy kcyński mural. Stanowić on będzie element patriotycznego wychowania młodzieży uczęszczającej do szkoły, a także osób korzystających z Orlika. To kolejne działanie w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Równocześnie trwają prace porządkowe przy pomniku-mogile Powstańców Wielkopolskich znajdującym się na cmentarzu – podkreśla Burmistrz Kcyni Marek Szaruga.

Lokalizacja, sąsiedztwo szkoły, silne kcyńskie korzenie powstańcze - te argumenty były ważne na etapie akceptacji przez głównego sponsora. Cieszymy się, że wśród licznych murali naszego autorstwa, będzie również ten kcyński – podsumowuje Jacek Paszkiewicz ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

Z ramienia urzędu sprawę koordynuje Anna Duda-Nowicka. Wykonanie muralu powstańczego jest jednym z działań w ramach budżetu promocji zaplanowanych na ten rok. Niewykluczone, że w przyszłości powstaną inne murale związane m.in. Janem Czochralskim oraz Klarą Prillową i jej działalnością w sferze kultury pałuckiej.

materiał: Anna Duda-Nowicka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)