Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 maja 2018

Powstańcza Noc Muzeów za nami. Impreza cieszyła się zainteresowaniem

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

Towarzystwo Historyczne w Kcyni wspólnie z Urzędem Miejskim zorganizowało po raz #pierwszy w Kcyni Noc Muzeów.

Kcynia muzeum z prawdziwego zdarzenia nie posiada, ale to nie stanowiło przeszkody do tego, by na dworcu PKP w Kcyni, nieczynnym od wielu lat ze względu na zawieszony ruch pasażerski kolejowy, zorganizować Powstańczą Noc Muzeów. W ramach 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz zbliżającej się 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 tematem przewodnim kcyńskiej nocy było Powstanie Wielkopolskie i Niepodległość.

Uczestników Powstańczej Nocy Muzeów powitał prezes Towarzystwa Historycznego Piotr Dąbrowski, koordynator całego przedsięwzięcia. Wydarzenie rozpoczęto od inscenizacji zdobycia dworca PKP przez Powstańców Wielkopolskich w wykonaniu członków Towarzystwa Historycznego w Kcyni oraz zaprzyjaźnionej GRH Drużyny Szturmowej z Bydgoszczy. Były huki, wystrzały, dym, powstańcze okrzyki i…zwycięstwo! Następnie, ze względu na duże zainteresowanie tą inicjatywą, grupami wpuszczano chętnych do zwiedzania dworca PKP oraz tego co przygotowali organizatorzy. W środku można było obejrzeć zbiory związane z powstaniem wielkopolskim, niepodległością, militariami z okresu II wojny światowej oraz kolejnictwem (były to zbiory m.in. Piotra Dąbrowskiego, Klaudiusza Zdanowskiego, Bartosza Szymczaka, Leszka Potrzebowskiego, GRH Drużyny Szturmowej  Bydgoszczy). Na potrzeby Nocy Muzeów swoimi zbiorami podzielili się także Roman Tadych, Jan Kurant i Antoni Kufta.

Puntem kulminacyjnym była premiera filmu „Noc sylwestrowa 1918/1919 w Kcyni”, który został nagrany przez Towarzystwo Historyczne w Kcyni w  ramach dotacji z Powiatu Nakielskiego w ramach konkursu ofert nr 3/2018. Reżyserem filmu był Stanisław Dąbrowski. Poza tym można było obejrzeć wystawy wypożyczone z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w tym „Mobilnie o Powstaniu Wielkopolskim” oraz „Magiczne miejsca”. Niewątpliwą atrakcją, szczególnie dla młodszych, była możliwość oddania strzałów z karabinu maszynowego M.G. 08.

Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Kcyni Marek Szaruga. Partnerami wydarzenia był Zespół Szkół Technicznych oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni. Pomocą organizacyjną służyli pracownicy urzędu – Anna Duda-Nowicka, Tomasz Brzeziński i Michał Modliński oraz pracownicy interwencyjni.

materiał: Anna Duda-Nowicka

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)