Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

14 lipca 2019

Powstają nowe miejsca opieki nad dziećmi. Otrzymano dofinansowania

fot. archiwum

fot. archiwum

Samorząd województwa z myślą o najmłodszych mieszkańcach regionu i ich rodzicach przeznacza # znaczące środki z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę i organizację miejsc w żłobkach i przedszkolach.

W niedzielę (14 lipca) odbyło się otwarcie żłobka samorządowego „Dworkowe skrzaty” w Lubieniu Kujawskim (powiat włocławski). Warto dodać też, że środki z RPO trafiają bezpośrednio do rodziców na pokrycie kosztów opieki nad dziećmi do lat trzech.

- Dzięki realizacji tego typu projektów, jak utworzenie żłobka w Lubieniu Kujawskim, zwiększy się dostępność do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chodzi też o ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej – tłumaczy marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W żłobku w Lubieniu Kujawskim znajduje się miejsce dla 30 maluchów. Na jego potrzeby została zaadaptowana część internatowa w budynku po byłym domu dziecka. Wykonano prace związane z przystosowaniem pomieszczeń pełniących funkcje sal zabaw, zaplecza kuchennego, gabinetu pielęgniarskiego oraz administracyjno-gospodarczego. Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 950 tys. złotych, a dofinansowanie z naszego RPO ponad 800 tys. złotych.

Żłobki

Środki z RPO pozwoliły także na budowę i rozbudowę nowych żłobków w Bydgoszczy (2 żłobki), Toruniu (4 żłobki), Włocławku, Świeciu, gminie Aleksandrów Kujawski i gminie Golub-Dobrzyń, Barcinie (powiat żniński). Dzięki tym inwestycjom liczba miejsc opieki na terenach tych gmin zwiększyła się o 554. Łączna kwota, którą rozdysponował Urząd Marszałkowski w Toruniu na realizację tych celów to 27 mln złotych. Uzyskane środki beneficjenci mogli przeznaczyć również na organizację miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych, a także u dziennych opiekunów. Pozwolą one na utworzenie 2181 miejsc opieki na terenie całego województwa. Kwota, jaka została przeznaczona na rzecz organizacji opieki nad najmłodszymi to 75 mln złotych Najwięcej powstało i powstanie w Bydgoszczy (699 nowych miejsc), Toruniu (509 nowych miejsc) i Włocławku (115 nowych miejsc). Lista wszystkich projektów w załączeniu.

Przedszkola

Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiły dotąd także na utworzenie 5871 miejsc dla przedszkolaków w całym regionie. Wiele projektów z zakresu rozwoju edukacji przedszkolnej w ramach RPO to przedsięwzięcia zintegrowane, czyli takie, w których dofinansowanie trafia najpierw na realizację części inwestycyjnej, a następnie na prowadzenie placówki oraz organizację dodatkowych zajęć.

Wśród projektów inwestycyjnych jest 46 zadań dotyczących budowy nowych budynków przedszkoli, rozbudowy i adaptacji na ten cel istniejących gmachów oraz termomodernizacji budynków, w których przebywają przedszkolaki. Suma dofinansowania na ten cel to ponad 63 miliony złotych. W ramach tak zwanych „projektów miękkich” zarząd województwa przyznał dotąd dofinansowanie na realizację 74 przedsięwzięć, które pozwoliły na utworzenie blisko 3582 miejsc dla przedszkolaków oraz umożliwiły organizację dodatkowych zajęć dla maluchów. Suma wsparcia to ponad 26 milionów złotych. Lista wszystkich projektów w załączeniu.

Z powiatu nakielskiego dofinansowanie otrzymały:

- Gmina Nakło nad Notecią na termomodernizację obiektu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 i Gimnazjum nr 3 w Nakle nad Notecią (więcej szczegółów w załączniku)
- Gmina Szubin na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Turze wraz z wyposażeniem i adaptacją pomieszczeń na potrzeby świadczenia usług przedszkolnych (więcej szczegółów w załączniku)
- Gmina Szubin na realizację projektu "Aktywne przedszkole szansą na sukces dziecka" (więcej szczegółów w załączniku)
- Gmina Mrocza na realizację projektu "Aktywnie w świat – zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka w gminie Mrocza" (więcej szczegółów w załączniku)

„Aktywna Mama, aktywny Tata”

W ubiegłym tygodniu wręczyliśmy pierwsze vouchery w ramach projektu „Aktywna Mama, aktywny Tata”, dzięki któremu rodzice otrzymają środki na sfinansowanie kosztów opieki nad małymi dziećmi. Pomoc finansową można przeznaczyć na wynagrodzenie niani (do 800 złotych miesięcznie) i dziennego opiekuna (do 600 złotych miesięcznie), a także opłacenie pobytu malucha w żłobku (do 800 złotych miesięcznie) lub klubie dziecięcym (do 600 złotych miesięcznie). Z tej pomocy można korzystać przez 12 miesięcy. 

materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu/red.

Oceń artykuł: 12 10
Pliki do pobrania
przedszkola.pdf
zlobki.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)