Dziś mamy 4 czerwca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

04 kwietnia 2020

Pomoc rządu i wojewody dla domów pomocy społecznej

W Polsce działają 824 domy pomocy społecznej oferujące miejsca dla 80,8 tys. #osób. W województwie kujawsko-pomorskim mamy 46 takich placówek. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował 3 kwietnia o rządowym wsparciu oraz o pomocy, która dzięki staraniom Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy popłynie do kujawsko-pomorskich DPS-ów.

- Domy Pomocy Społecznej są miejscem wyjątkowym, gdzie przebywają osoby starsze, szczególnie narażone na działanie koronawirusa. Dlatego przekazujemy dzisiaj 10 tys. maseczek pozyskanych od Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych i przeszło 2 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego, które zostały rozdysponowane na terenie naszego województwa poprzez starostów. To jest niezbędna pomoc dla personelu, który opiekuje się swoimi podopiecznymi, ale także dla samych pensjonariuszy DPS-ów - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Zapewniam, że to nie ostatnia taka pomoc - dodał.

Pomoc wojewody dla Domów Pomocy Społecznej zbiegła się w czasie z wsparciem rządowym. – W związku z epidemią koronawirusa i rosnącymi potrzebami domów pomocy społecznej zdecydowaliśmy o przekazaniu 20 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie powiatów w prowadzeniu tych placówek – informuje minister rodzinny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Negatywne skutki epidemii koronawirusa dotykają praktycznie każdej dziedziny życia społecznego. Pieniądze zostaną przekazane już w kwietniu. W czerwcu planowane jest natomiast dokonanie ponownej weryfikacji potrzeb domów pomocy społecznej. – Wszyscy wiemy, że sytuacja zmienia się dynamicznie, trzymamy rękę na pulsie i reagujemy adekwatnie do okoliczności. Potrzebne jest wsparcie i my tego wsparcia udzielamy – podkreśla szefowa MRPiPS.

Przekazanie środków wojewodom, na podstawie ich wniosków zgłoszonych do Ministerstwa, ma na celu zwiększenie budżetów wojewodów na dotację dla powiatów prowadzących domy pomocy społecznej, w których znajdują się mieszkańcy domów pomocy społecznej przyjęci do placówek na tzw. starych zasadach, czyli przed dniem 1 stycznia 2004 roku.

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (8)

  kaczy staruch z Żoliborza, w dniu 04-04-2020 18:46:14 napisał:

  A kto pomoże przedsiębiorcom ? Nieudolny rząd który rozdał lekkomyślne na prezenty wyborcze wszystkie pieniądze ?

  odpowiedz

  • -3 (9)

  Luka Vat, w dniu 04-04-2020 20:47:35 napisał:

  trzeba w pierwszej kolejności pomóc małym przedsiębiorcom, tak jak robi rząd. Część z przedsiębiorców w pierwszej kolejności niech sprzeda te audi i bemwice, które były rozliczane na firmę

  odpowiedz

  • 5 (9)

  mm, w dniu 04-04-2020 21:42:57 napisał:

  Nie wierzę...Komu i jak pomaga? ZUS-em odroczonym na trzy miesiące? W Niemczech jako przedsiębiorca dziś składasz wniosek o pomoc, jutro masz kasę na koncie- to jest pomoc. Chyba Luka Vat za dużo TVPis ogląda.

  odpowiedz

  • -5 (5)

  Luka Vat, w dniu 05-04-2020 09:48:37 napisał:

  oglądaj se tvniemcy i spytaj sie jak tam fajnie tych co tu wrócili

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Kasy fiskalne Datecs
1200PLN PROMOCJAPLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Jadalnia / pokój dzienny
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)