Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

01 sierpnia 2021

Pomoc dla osób i rodzin w kryzysie. Jak wygląda wsparcie w gminie Kcynia?

fot. archiwum

fot. archiwum

Od 1 lipca br. przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w# Kcyni działa punkt konsultacyjny dla osób i rodzin w kryzysie. W jaki sposób jego pracownicy mogą pomóc mieszkańcom, którzy czują, że znaleźli się w trudnym położeniu?

W strukturach MGOPS w Kcyni od początku lipca działa punkt konsultacyjny dla osób i rodzin w kryzysie. Taka pomoc była udzielana już wcześniej, ale w innych formach w strukturach kcyńskiego MGOPS.

Jego zadaniem jest udzielanie pomocy osobom, które znalazły się w kryzysie, a które wymagają poradnictwa specjalistycznego w szczególności z powodu przemocy w rodzinie. W punkcie tym można uzyskać także pomoc w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowej, której wykorzystując własne zasoby i możliwości nie da się pokonać. Właściwie to każdą osobę zgłaszającą się o tę formę pomocy można uznać za osobę będącą w kryzysie, która własnymi możliwościami nie jest w samodzielnie pokonać różnego rodzaju trudności. Takie poradnictwo kcyński MGOPS udzielał na co dzień w swojej pracy, ale decyzją wojewody, w gminie miał powstać taki punkt. W związku z tym, opracowano regulamin jego działania, zmieniono terminy dyżurów psychologa. Obecnie są to wtorki w godzinach od 15:00 do 16:00 i czwartki w godzinach od 9:00 do 10:00. Aby spotkać się z psychologiem w punkcie obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem: 52 3847 678. Kto właściwie może uzyskać pomoc w ramach tzw. interwencji kryzysowej i na jakich zasadach ta pomoc jest udzielana? Zapytaliśmy o to Agnieszkę Witkowską, kierownik kcyńskiego MGOPS.

– Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie z problemem, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej. Działania podejmowane przez punkt w ramach interwencji kryzysowej polegają w szczególności na: udzielaniu poradnictwa specjalistycznego, w tym psychologicznego, w zakresie związanym z kryzysem; rozpoznaniu sytuacji osób doznających przemocy w rodzinie i udzieleniu kompleksowego wsparcia; ochronie osób doznających przemocy w rodzinie przed osobą stosującą przemoc; wspieraniu w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowej oraz budowaniu motywacji do pozytywnych zmian w tym udzielaniu pomocy w znalezieniu nowych sposobów radzenia sobie w sytuacji kryzysowej; udzieleniu kompleksowej informacji oraz pomocy w otrzymaniu schronienia osobom dotkniętym przemocą w sytuacjach tego wymagających; współpracy z placówkami, instytucjami, organizacjami i innymi podmiotami z obszaru przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym udzielaniu kompleksowej informacji o zakresie świadczonej przez nie pomocy; udzielaniu konsultacji wychowawczych oraz prowadzeniu działań mających na celu wzmacnianie kompetencji opiekuńczo – wychowawczych w rodzinach zagrożonych przemocą; upowszechnianiu i bieżącym aktualizowaniu wykazu placówek, instytucji, organizacji i innych podmiotów świadczących pomoc na terenie woj. kujawsko-pomorskiego dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie – informuje Witkowska.

– Jedna wizyta u psychologa trwa ok. 45 minut. Osoby w razie potrzeby są umawiane na kolejne wizyty. Wsparcie takie trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Psycholog udziela wsparcia głównie z powodu konfliktów małżeńskich, uzależnień, problemów wychowawczych oraz przemocy w rodzinie. Prowadzi rozmowy wspierające i udziela porad w zakresie wskazania właściwych instytucji, które mogą mieć wpływ na zmianę sytuacji osoby w kryzysie.

Poza wsparciem w kryzysie kcyński MGOPS udziela również pomocy specjalisty pracy z rodziną. Udziela on poradnictwa pedagogicznego, rodzinnego, z zakresu uzależnień, przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz realizuje oddziaływania motywujące do zmiany. – Osoby chcące skorzystać z tej formy pomocy proszone są o kontakt telefoniczny z Dariuszem Gozdkiem pod numerem tel. 52 3847 678. Ponadto z każdym problemem można się zwrócić do właściwego pracownika socjalnego, który w ramach swoich kompetencji udzieli porady i wskaże możliwości uzyskania odpowiedniej pomocy – zapewnia kierownik Witkowska. Warto wiedzieć, że interwencją kryzysową obejmuje się osoby i rodziny bez względu na posiadany przez nie dochód, a wszelkie podejmowane w ramach interwencji kryzysowej działania realizowane są nieodpłatnie. Co ważne, osoby w kryzysie mogą skorzystać z całodobowego numeru telefonu: 800 120 002.

Źródło: 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Zapracowany , w dniu 01-08-2021 16:17:15 napisał:

    Rozumiem jak pomoc idzie w kierunku osób chorych i w podeszłym wieku, resztę to Opieka powinna wysyłać, ale do ROBOTY !!!!!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)