Dziś mamy 30 września 2020, środa, imieniny obchodzą:

21 stycznia 2020

Policjanci szkolili pracowników kcyńskiego Zakładu Poprawczego

fot. KPP Nakło

fot. KPP Nakło

Szkolenie dotyczące środków psychoaktywnych przeprowadzili dla pracowników #Zakładu Poprawczego w Kcyni nakielscy mundurowi. Wiedza zdobyta przez słuchaczy ma im pomóc w codziennej pracy wychowawczej.

W ostatnich dniach policjanci z zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii z Nakła wspólnie z przewodnikiem psa wyspecjalizowanego w wyszukiwaniu narkotyków odwiedzili Zakład Poprawczy w Kcyni. Celem wizyty mundurowych było przeprowadzenie szkolenia dla pracowników placówki z zakresu środków psychoaktywnych. Szkolenie współprowadziła przedstawicielka nakielskiego Sanepidu, która mówiła o konsekwencjach zdrowotnych zażywania środków odurzających.

Policjanci omówili wybrane środki, ich działanie oraz jak zachowuje się i jakie cechy wyglądu ma osoba, która dany środek zażyła. Nie zabrakło także przypomnienia procedur postępowania w sytuacjach ujawnienia zabronionych substancji przy wychowankach placówki oraz przepisów regulujących odpowiedzialność nieletnich, jak i dorosłych za posiadanie narkotyków.

Przeprowadzone szkolenie miało na celu przekazanie wiedzy, którą wykorzystają pracownicy Zakładu Poprawczego w sytuacji, kiedy będą mieli podejrzenia co do trzeźwości wychowanków.

Materiał: podkom. Justyna Andrzejewska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)