Dziś mamy 11 lipca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

05 czerwca 2020

"Policja otrzymała bardzo ważne zadania i wywiązała się z nich znakomicie"

fot. KPUW

fot. KPUW

Podczas wczorajszej konferencji prasowej kujawsko-pomorscy policjanci podsumowali #dotychczasowe działania w związku z epidemią koronawirusa 2019-nCoV na terenie województwa.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski, insp. Piotr Leciejewski - Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy, insp. Mirosław Elszkowski - Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy oraz Rafał Rewoliński - Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Podczas konferencji wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że bez pomocy Policji sprostanie niektórym zadaniom byłoby dużo trudniejsze. - W lutym, kiedy pandemia zbliżała się do naszego kraju, stanęliśmy wszyscy przed wielkim wyzwaniem, które miało zweryfikować struktury państwa, czy są w stanie reagować w czasie bardzo dużego kryzysu. Kryzysu, jakiego wcześniej nie spotkaliśmy, na który musieliśmy reagować z dnia na dzień. Policja otrzymała bardzo ważne zadania i wywiązała się z nich znakomicie – podkreślił wojewoda.

Szczególnym obszarem działań Policji w czasie pandemii było i nadal jest, wspólnie z służbami sanitarnymi i samorządem, weryfikowanie osób, które powinny przebywać w kwarantannie, a następnie kontrolowanie ich i udzielanie niezbędnej pomocy - To ważna rzecz, ponieważ Policja nie tylko była od tego, aby pilnować, czy osoby te zachowują izolację, ale też pomoc tym osobom, gdy zaszła taka potrzeba. Za to należą się policjantom bardzo wielkie słowa uznania – podkreślił przedstawiciel rządu w województwie.

Działania związane z walką z pandemią, był to ogromny wysiłek, ponieważ w szczytowym momencie, jednego dnia było do obsłużenia 9 tys. kontaktów.

Pierwszy moment pandemii, pojawienia się choroby dotąd dla nas nieznanej, był bardzo trudny dla policjantów, zwłaszcza dla tych pracujących na pierwszej linii frontu, którzy bardzo łatwo mogli zetknąć się z wirusem. Mieliśmy w kraju przypadki, że policjanci trafiali do kwarantanny.

Przedstawiciel rządu w województwie dziękował policjantom za to, że ze swoich zadań wywiązali się wzorowo. Zdaniem wojewody, to m.in. od pracy Policji zależało, czy pandemia będzie się u nas rozwijała tak gwałtownie, jak w Europie Zachodniej, czy znacznie łagodniej. Jak zaznaczył Mikołaj Bogdanowicz, porównanie to wypada zdecydowanie na korzyść Polski. - Państwa służba przekłada się na dzisiejszą, bardzo dobrą sytuację epidemiczną w naszym województwie – podkreślił wojewoda.

Jak podkreślił Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy - insp. Piotr Leciejewski, służba pełniona w czasie pandemii, to służba w zupełnie nowych realiach. - Była to służba, która musiała charakteryzować się dbałością o bezpieczeństwo naszych obywateli, ale też bezpieczeństwo policjantów oraz innych pracowników Policji, którzy codziennie wykonywali nowe zadania. Nowe zadania, bo przecież żaden z nas nigdy wcześniej nie stanął przed tego typu sytuacją, przed nieznaną chorobą. W związku z tym, musieliśmy bardzo szybko dostosować się do nowych realiów życia i służby. Najważniejsze było dla nas zdrowie obywateli, zdrowie policjantów i innych pracowników Policji, którzy codziennie wychodzili do służby i codziennie stawali oko w oko z potencjalną chorobą – podkreślił komendant.

Potwierdzają to przekazane przez szefa kujawsko-pomorskich policjantów dane, zgodnie z którymi około 130 policjantów przebywało w kwarantannie, dziewięciu policjantów i jeden pracownik cywilny zostało zarażonych. W tej chwili, jeszcze dwóch policjantów choruje. Pozostali już wrócili do służby.

W kulminacyjnym momencie prawie 9 tys. osób było w kwarantannie i tą liczbę policjanci z kujawsko-pomorskiego garnizonu musieli codziennie sprawdzać. To był ogromny wysiłek. Do tych osób trzeba było dotrzeć i w sposób bezpieczny, ale i empatyczny zaopiekować się nimi. Takie było główne zadanie policjantów.

- W pewnym momencie, w tych zadaniach pomagały nam inne służby mundurowe: Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Straże Miejskie czy Gminne. W tym momencie chciałbym im bardzo serdecznie za to podziękować. To była wspólna służba, ramię w ramię – podkreślił komendant. 

- Chciałbym podkreślić, że stawialiśmy naszym policjantom zadanie, aby społeczeństwu służyć, bo do tego jesteśmy powołani. Ponad 50 procent interwencji związanych z naruszeniem przepisów, w związku niedozwolonym przemieszczaniem się lub gromadzeniem, to były pouczenia. Taka jest rola Policji - wskazywać odpowiedni sposób zachowania się. W przypadku interwencji dotyczących zakrywania ust i nosa 80 procent interwenci kończyło się pouczeniami – dodał.

Komendant podziękował także mieszkańcom naszego województwa:- Jestem przekonany, że społeczeństwo naszego województwa zdało egzamin. Chcę i muszę za to podziękować, bo naprawdę społeczeństwo stosowało się do tych wszystkich nakazów i zaostrzeń.

Materiał: Biuro Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (5)

  mariusz, w dniu 05-06-2020 11:09:13 napisał:

  widzieliśmy te wspaniałe interwencje szczególnie w warszawie

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Antek, w dniu 05-06-2020 11:45:13 napisał:

  Jak ładnie rączki do modlitwy złożone , tylko czarnego zabrakło aby spiryt poświęcił .

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Piotr, w dniu 05-06-2020 17:18:41 napisał:

  Są i tacy policjanci z Komendy Szubin co nie wywiązali się prawidłowo ze swoich działań , podczas ostatniego dnia kwarantanny wcale do mnie i do żony nie przyjechali ani nie dzwonili a zaznaczyli że nas nie było. Teraz będzie sprawa w sądzie,gdzie mamy dowody i świadków że ich wcale nie było.Może ma ktoś jeszcze podobną sytuację ??

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Mig, w dniu 06-06-2020 10:34:37 napisał:

  Zapewne będą jeszcze nagrody za wlepianie mandatów. Dla ludzi którzy śmieli być w lasach, parkach, na rybach, małżeństw idących razem, zgromadzonych z rowerem itd. itp.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Prawnik , w dniu 06-06-2020 15:55:28 napisał:

  Policjant - zawód który nigdy nie uzyska szacunku od społeczeństwa...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Masaż gorącymi kamieniami
Oczyszczanie twarzy
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Pieczątki Colop
Elzab Delta Max E
sugerowana cena producenta: 2950,70PLN
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Drukarka fiskalna Epson
2499PLN PROMOCJA PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)