Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

09 kwietnia 2019

Policja ostrzega – oszuści wymyślają różne historie na zdobycie gotówki

fot. arch

fot. arch

Oszuści wybierają różne, coraz to ciekawsze sposoby, aby pozyskać gotówkę. Przede wszystkim # wykorzystują łatwowierność pokrzywdzonych, którzy chcąc pomóc znajomym poznanym przez internet, sami popadają w kłopoty finansowe. Warto być ostrożnym.

Osoby pozyskujące pieniądze w drodze oszustwa wymyślają różne historie. Jedną z najnowszych, jest historia amerykańskiego żołnierza.

Rzekomy żołnierz nawiązuje kontakt internetowy z kobietami i prowadzi z nimi korespondencję. Długo nie trwa, jak informuje, że z różnych powodów musi pozbyć się zaoszczędzonej gotówki, złota i innych cennych przedmiotów. Powody takiej decyzji podaje różne, że znajduje się w strefie wojennej i jego kosztowności są zagrożone, dlatego chciałby je ulokować w miejscu bezpieczny, czy też zamierza na stałe przyjechać do Polski, a jego mienie ma być zabezpieczeniem wspólnego dostatniego życia. I do tego momentu z pozoru wszystko wygląda w porządku.

Problemy zaczynają się później. Kiedy prowadzące korespondencję z rzekomym żołnierzem kobiety godzą się, że zabezpieczą jego mienie, otrzymują informację, że paczka z kosztownościami, czy też przekaz z pieniędzmi został wysłany. Po kilku dniach mężczyzna informuje, że pojawił się problem i za wysłaną przesyłkę musi być zapłacone cło, bo w przeciwnym razie przesłane kosztowności przepadną. Nadawca paczki prosi wtedy swoją znajomą, żeby przelała mu gotówkę potrzebną na załatwienie spraw związanych z opłatą cła, a on rozliczy się, kiedy przyjedzie do Polski na spotkanie. Kwoty o jakie się zwraca opiewają najczęściej na kilka tysięcy złotych.

Zdarza się niestety, że kobiety dają się oszukać i przelewają na wskazane konto swoje oszczędności, a nawet by pomóc poznanemu przez internet mężczyźnie, zaciągają kredyty. Kiedy gotówka zostaje przelana, rzekomy żołnierz zrywa znajomość i przepada bez śladu.

Opisany przykład powinien być przestrogą dla tych wszystkich, którzy zawierają znajomości przez internet i zamierzają pomóc poznanym w sieci znajomym. Warto zastanowić się, czy intencje osób znanych tylko w świecie wirtualnym są szczere.

podkom. Justyna Andrzejewska

Oficer prasowy  KPP Nakło nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)