Dziś mamy 1 października 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

16 stycznia 2020

Policja kontrolowała miejsca dystrybucji wyrobów pochodzenia zwierzęcego

fot. KPP Nakło

fot. KPP Nakło

Dzielnicowi z Szubina kontrolowali 15 stycznia punkty sprzedaży wyrobów pochodzenia #zwierzęcego pod kątem legalności wprowadzania ich do obrotu. Kontrole prowadzono z myślą o bezpieczeństwie konsumentów.

Wyroby pochodzenia zwierzęcego na terenie Szubina kupić można nie tylko w sklepach, ale także na stoiskach oferujących do sprzedaży produkty lokalne. Z myślą o bezpieczeństwie konsumentów 15.01.20 dzielnicowi z szubińskiego komisariatu kontrolowali punkty sprzedaży wyrobów pochodzenia zwierzęcego na terenie miasta pod kątem legalności wprowadzania ich do obrotu.

Sprawdzano wymaganą do sprzedaży dokumentację, aktualność badań medycznych sprzedawców oraz legalność pochodzenia wyrobów. Prowadzone kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości, co jest równoznaczne z tym, że zakupy na tego typu stoiskach na terenie Szubina są legalne i bezpieczne.

Materiał: podkom. Justyna Andrzejewska - oficer prasowy KPP Nakło

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 13

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)