Dziś mamy 20 stycznia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

12 maja 2018

Połączą oddziały w trzech placówkach. Zmiany od nowego roku szkolnego

Od września 2018 roku obecne klasy III, a wówczas już IV Szkół Podstawowych w #Kowalewie, Królikowie i Turze, zostaną połączone. Powód? Gmina musi wprowadzać w szkołach oszczędności.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej mówi, że w klasach I-III szkoły podstawowej może być maksymalnie 25 osób. W klasach IV-VIII nie jest określony limit uczniów w oddziale. Zgodnie z wytycznymi w sprawie organizacji arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2018/2019 wyznaczono górny limit w klasach IV-VIII. Wynosi on 30 uczniów. W związku z tym, w roku szkolnym 2018/2019 będą połączone obecne klasy III w Szkole Podstawowej w Kowalewie – razem będzie tam 27 uczniów; w Szkole Podstawowej w Królikowie będzie 28 uczniów, a w Szkole Podstawowej w Turze – 28 uczniów.

Burmistrz uspokaja rodziców. - To nie jest łączenie klas. To połączenie oddziałów klas na tym samym poziomie – wyjaśnił Artur Michalak. Łączenie klas polega na tym, że na niektórych zajęciach uczą się razem np. klasa V i VI. W tym przypadku chodzi o połączenie dwóch oddziałów obecnych klas III. - Jako klasy I-III nie mogły być one ze sobą połączone ze względu na liczbę uczniów przekraczającą 25 osób. W klasach starszych nie ma odgórnie określonego limitu. My określiliśmy, że jeżeli w danym roczniku jest powyżej 30 uczniów, rozdzielamy ich na 2 oddziały, powyżej 60 – 3 oddziały, itd. Natomiast do 30 uczniów będzie jedna klasa – tłumaczy naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Marek Nowicki. - Dzieci skończą cykl kształcenia wczesnoszkolnego ze swoimi wychowawcami. Od klasy IV i tak będą nowi, różni nauczyciele, więc nie ma problemu, żeby dwie klasy ze sobą połączyć w jeden oddział klasy IV - dodaje.

Utrzymanie szkół podstawowych na terenie gminy Szubin w 2018 roku będzie kosztowało według planu 25 mln 603 tys. 731 zł i tyle środków finansowych jest zabezpieczone w budżecie gminy Szubin. - Szacunki na 2019 rok uzależnione są od wskaźników, jakie zostaną ustalone na 2019 rok. Przewidujemy podobną kwotę jak w roku 2018 – informuje Marek Nowicki.

Oceń artykuł: 0 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (23)

  Antek, w dniu 12-05-2018 21:12:21 napisał:

  Trzeba przecież wygospodarować fundusze na nowe etaty w urzędzie. Po geodezji jest tyle miejsca.

  odpowiedz

  • -2 (8)

  Kasia, w dniu 12-05-2018 22:10:49 napisał:

  wwww

  odpowiedz

  • 2 (20)

  Mama, w dniu 12-05-2018 22:26:58 napisał:

  Guzik prawda to są dzieci z dwóch roczników Panie burmistrzu,wiedza jest przyswajania na dwóch różnych poziomach to nie oddziały przedszkolne, trzeba to przemyśleć i nie oszczędzać na dzieciach

  odpowiedz

  • 0 (24)

  VERITAS, w dniu 12-05-2018 22:39:48 napisał:

  "Wspieranie oświaty przedszkolnej i szkół podstawowych w celu pełnej dostępności i stałego podnoszenia jakości nauczania. Dążenie do utrzymania i rozwoju na terenie miasta istniejących szkół". To główne hasło wyborcze pana burmistrza Michalaka z kampanii 2014 r. A co mamy po 3,5 latach rządów? Najpierw była likwidacja szkoły w Chomętowie, potem „na siłę” przeniesiono sześciolatki z przedszkoli do szkół. W tym roku zostały zlikwidowane w szkołach i przedszkolach wszystkie zajęcie dodatkowe. A teraz łączenie klas w szkołach podstawowych, podobno dla oszczędności. Może pan burmistrz w końcu powinien szukać oszczędności u siebie i w urzędzie miejskim? A może radni miejscy, którzy w większości w kampanii wyborczej kreowali się na społeczników - powinni obniżyć sobie diety lub zrezygnować z nich w ogóle? Przecież podobno nikt się tutaj nie pchał dla korzyści finansowych - zatem chyba to nie jest problem? Z obietnic wyborczych zarówno burmistrza i radnych zostały tylko słowa....

  odpowiedz

  • 1 (21)

  Wanda, w dniu 13-05-2018 10:00:42 napisał:

  Co za durna decyzja! Panie burmistrzu, jako nauczyciel pan wie, jak uczy się w przeładowanych klasach. Oszczędności na szkole? Gdy był pan pracownikiem szkoły, wygłaszał pan inne opinie. O ilości dzieci w klasach miał pan inne zdanie. Wstyd tak sprzeniewierzać się samemu sobie. Wielki wstyd. Ale widoczne to prawda, że władza deprawuje.

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Zalesienka, w dniu 13-05-2018 12:42:43 napisał:

  A Pani radna Adamczewska bez radna chciała przenieś dzieci z Zalesia do Królikowa może teraz ma inną chętnie posłucham co ma nowego w tym temacie bo zawsze coś ciekawego wymyśla

  odpowiedz

  • 5 (9)

  mms, w dniu 13-05-2018 16:06:10 napisał:

  Niech wiecej stydendium rozdawaja dla sportowców kluby powinny się tym zajmowac a nie gmina,psujecie tylko te dzieci bo wszystko robia tylko dla pieniędzy!

  odpowiedz

  • 1 (19)

  Szubinianka, w dniu 13-05-2018 16:33:09 napisał:

  Burmistrz już zapomniał ,że był nauczycielem.poszedł w politykę.do dobrego i dużych pieniędzy człowiek szybko się przyzwyczaja.

  odpowiedz

  • 3 (17)

  Kameleon Michalak, w dniu 13-05-2018 23:00:06 napisał:

  Zapomniał wół jak cielęciem był. Michalak w kampanii wyborczej twierdził że oswiata funkcjonuje dobrze i nie wymaga zmian. Kto jemu tak durnie podpowiada? Pan trener z UKB? Dlaczego Michalak zmienia poglądy jak kameleon barwy?

  odpowiedz

  • 3 (17)

  Obietnice Michalaka, w dniu 14-05-2018 08:29:33 napisał:

  Kandydat na burmistrza Artur Michalak jesienią 2014 r. w trakcie kampanii wyborczej na łamach jednego z lokalnych Tygodników deklarował: "Wiem też jednak, że za 2-3 lata sytuacja demograficzna się poprawi i zmniejszy to problem z naborem. Trzeba wspólnie przetrzymać najgorsze lata. W młodszych klasach potrzebni są nauczyciele wspierający, o których się postaramy, pisząc o dofinansowanie do odpowiednich ministerstw.". Co zostało z tych obietnic Michalaka? Gdzie są nauczyciele wspierający? Jest za to łączenie klas i obniżanie jakości nauczania

  odpowiedz

  • 4 (16)

  a, w dniu 14-05-2018 09:19:02 napisał:

  Im więcej dzieci w klasie, tym gorsze wyniki nauczania. To jasne, że w ciągu 45 min. żaden nauczyciel nie jest w stanie dotrzeć do każdego z trzydzieściorga dzieci. Panie burmistrzu, w pana szkole było od 18 do 23 uczniów. To komfortowa sytuacja, zwłaszcza dla dzieci. Kiedy ostatnio uczył pan w czwartej klasie? 20 lat temu? To wstyd, że pan jako nauczyciel robi takie rzeczy, podczas gdy urząd pęka w szwach od urzędników. Oszczędności na szkole? Połączenie klas w wielkie molochy to utrata pracy lub praca na niepełnym etacie dla nauczyciela. Może pan startować w wyborach, ale o drugiej kadencji trzeba raczej zapomnieć. I wtedy wróci pan do szkoły, ale tam jest pan już spalony i bez przyjaciół.

  odpowiedz

  • 1 (13)

  B, w dniu 14-05-2018 09:41:30 napisał:

  Co nie pasuje pisiorom? Do Zalewskiej z bekiem

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usta - powiekszanie
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Nadanie modnej linii
KUCHNIA CHIŃSKA
Budowa domu pod klucz
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Zabieg parafinowy
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)