Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 maja 2015

Pójdźmy na wybory do izb rolniczych

W najbliższą niedzielę, 31 maja czekają nas wybory do izb rolniczych.

W głosowaniu bezpośrednim, w każdej gminie wybierać będziemy przedstawicieli do rady powiatowej izby rolniczej w całym regionie kujawsko-pomorskim. Wybory takie odbędą się już po raz piąty w powojennej Polsce od kiedy przywrócono do życia samorząd rolniczy.

Pamiętajmy, że z mocy prawa członkiem izby rolniczej jest każdy rolnik, który płaci podatek rolny, a co za tym idzie posiada również prawa wyborcze. Niezmiernie ważną rzeczą jest, aby wybrani przez nas przedstawiciele do reprezentowania naszych spraw w samorządzie rolniczym identyfikowali się z problemami rolników i całej społeczności wiejskiej.

Najlepiej sprawdzają się te osoby, które prowadząc gospodarstwo na co dzień borykają się z takimi problemami, bezpośrednio ich doświadczają i sami próbują je rozwiązywać. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza teraz, kiedy z racji naszego uczestniczenia w strukturach europejskich, wiele spraw wydaje nam się zawiłych i dla większości z nas niezrozumiałych. Rolnicy zgłaszają wiele pytań i wątpliwości do różnych instytucji z tzw. otoczenia rolnictwa, jednak często nie otrzymują jasnych i jednoznacznych odpowiedzi.

Na pewno, izby rolnicze stanowią jedną z niewielu organizacji, które są dobrze przygotowane do tego, aby reprezentować i informować nas – rolników o nowych zasadach gospodarowania, o wyzwaniach z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższym czasie prowadząc działalność rolniczą.

Instytucja nasza posiada odpowiednie umocowania prawne i niezbędne struktury pozwalające sprawnie obsługiwać rolników. Poza tym w swoich ocenach sytuacji w rolnictwie jest całkowicie niezależna od administracji rządowej czy partii politycznych. Jest to niewątpliwie zaletą, gdyż zmiany, jakie mają się dokonać na wsi powinny być pozbawione elementów gry politycznej, stosowanych bardzo często w polskich realiach życia publicznego.

Samorząd rolniczy, pomimo tego, że działa dopiero od kilkunastu lat, posiada już spory dorobek, głównie z zakresu edukacji rolników i mieszkańców wsi, doradztwa prawnego, tworzenia grup producenckich i udzielania pomocy rolnikom przy składaniu wniosków o pomoc unijną.

Działalność taka wymaga odpowiednich struktur i profesjonalnej kadry, ale również szerokich kontaktów z administracją rządową i samorządową, różnego rodzaju agencjami płatniczymi i związkami reprezentującymi rolników. Izby rolnicze współpracują ze wszystkimi tymi podmiotami w sposób merytoryczny mając na uwadze przede wszystkim dobro rolników i mieszkańców wsi.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe zaangażowanie się izb rolniczych w sprawy tak ważne dla rolników, jak również intencje, jakimi kieruje się ten największy samorząd zawodowy w Polsce, serdecznie zachęcam do udziału w wyborach. Wybierzmy najlepszych spośród nas.

Materiał: Paweł Wienconek dyrektor biura KPIR

Oceń artykuł: 61 88

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    AS, w dniu 29-05-2015 20:27:14 napisał:

    Po co te izby jak nic nie robią???

    odpowiedz

    • 1 (1)

    ona, w dniu 29-05-2015 20:44:08 napisał:

    w naszym regionie słabo, bo jakoś o kandydujących nic nie słychać...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)