Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

12 września 2017

Podsumowano dwa projekty. Spotkanie zorganizowano na przystani

fot. pow.

fot. pow.

W piękny słoneczny dzień 9 września 2017 roku na Przystani Nakielskiej odbyło się # spotkanie, które finiszowało zakończenie dwóch projektów.

Projekty te nosiły nazwę: 3/2017 Kultura i Sztuka pn” Edukacja Kulturalna i Artystyczna Dzieci i Młodzieży” współfinansowany ze środków Powiatu Nakielskiego oraz  2/2017 nagranie filmu o działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Powiecie Nakielskim na przykładzie TPD KPOR Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mroczy. Projekt dofinansowany przez Powiat Nakielski ze środków PFRON. W/W projekty zostały napisane przez TPD Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży w Mroczy.

Przystań Nakielska to miejsce relaksu, odprężenia, miejsce, w którym możemy napełnić się pozytywną energią do dalszych działań. Jest też miejscem, które dzieli powiat nakielski na dwa regiony, a zarazem łączy Krajnę i Pałuki, dwie krainy i kultury. Dlatego właśnie tam, promując piękną przystań, odbyło się zakończenie projektów.

Na tę okazję zaprosiliśmy zespół Pieśni i Tańca Krajna działający przy NOK w Nakle nad Notecią, Zespół Regionalny Pałuki działający przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni, dzięki którym poznaliśmy oby dwa regiony oraz zdobyliśmy cenną wiedzę i świetnie się bawiąc śpiewając i tańcząc.

Nie mogło również zabraknąć zespołu Mroczanki, działającego przy MGOKiR w Mroczy, który umilił wszystkim czas swoim śpiewem. Zespół promował Przystań Nakielską specjalnie przygotowaną piosenką pt.” Rzeka Noteć”, do której słowa ułożyła Pani H. Janiak i po raz pierwszy została zaśpiewana przez w/w zespół na Marinie.

Podczas imprezy zostały wręczone nagrody uczestnikom TPD KPOR WTZ Mrocza, którzy zwyciężyli w trzech konkursach – tematyka konkursów była ściśle związana z projektem 3/2017 tj. poznanie Krajny i Pałuk.

Konkurs rękodzielniczo – plastyczny: I miejsce Katarzyna Hoppe, II miejsce Andrzej Lewandowski, III miejsce Sławomir Banach.
Konkurs wiedzy o Krajnie i Pałukach: I miejsce Maciej Góra, II miejsce Karol Kasprzak, III miejsce Michał Szymocha.
Konkurs Plastyczny: I miejsce Sara Lidmann, II miejsce Iwona Wronecka, III miejsce Beata Minczyńska.

Po wręczeniu nagród wystąpił warsztatowy Zespół „Krzyk” porywając wszystkich do wspólnej zabawy. Na zakończenie pierwszej części spotkania w/w Zespół wspólnie ze wszystkimi gośćmi zaśpiewał piosenkę pt.” Kocham Cię Polsko”, a flaga Polski powiewała na wietrze.

Druga część spotkania odbyła się w sali konferencyjnej na Przystani Nakielskiej, gdzie odbyło się zakończenie drugiego projektu tj 2/2017 podczas, którego obejrzeliśmy premierę filmu pt.” Razem przez świat”. Projekcję poprzedziła wypowiedź twórców filmu oraz uczestników WTZ. Po projekcji z wielu oczu płynęły łzy wzruszenia. Niesamowite emocje zobaczyć można było zarówno na twarzach Naszych uczestników, rodziców, terapeutów, zaproszonych gości, co było przejawem zrozumienia, szacunku i godności dla aktorów filmu. Nadmienić należy, ze aktorami filmu byli uczestnicy WTZ. Warto zobaczyć ten dokument i spojrzeć na świat osoby niepełnosprawnej.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do prac nad projektami: rodzicom uczestników, wolontariuszom: Oldze Młynarczyk, Mateuszowi Sytek, Adrianowi Wołowiczowi i p. Agnieszce Kriese za pomoc i obsługę stoiska z poczęstunkiem. Podziękowania należą się również p. Ryszardowi Gładkowskiemu, właścicielowi cukierni, który ufundował pyszny i piękny tort oraz pączusie dla wszystkich.

Nade wszystko dziękujemy p. Staroście Powiatu Nakielskiego Tomaszowi Miłowskiemu, Prezesowi Zarządu TPD KPOR w Toruniu p. Danielowi Brożek, Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Mroczy p. Andrzejowi Brzóska oraz radnym. Dziękujemy też dr Romualdowi Rosińskiemu za ofiarowanie swojej autorskiej książki pt.” Dzieje polskiej kultury literackiej na Krajnie w XIX i XX wieku” z dedykacją skierowaną do społeczności WTZ Mrocza. Dziękujemy partnerom projektu NOK w Nakle n/Not i MGOKiR w Mroczy – mogliście Państwo zobaczyć ile trudu, serca, pracy włożyliśmy wszyscy w realizację projektów. Widoczne to było chociażby na zaprezentowanej wystawie oraz plakatach.

Teraz wiemy, że warto podejmować takie wyzwania w szczególności, gdy wokół Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Mroczy oraz TPD KPOR Warsztatu Terapii Zajęciowej w mroczy jest sporo empatycznych ludzi chętnych do pomocy, ludzi którzy zawsze potrafią wspierać, pomagać i wykonać trudne zadanie i to całkiem bezinteresownie!
Z wyrazami szacunku społeczność WTZ w Mroczy.

materiał: instruktor terapii zajęciowej mgr Monika Wołowicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)