Dziś mamy 11 lipca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

31 maja 2020

Podsumowano dotychczasowe działania wojska w walce z epidemią

fot. KPUW

fot. KPUW

29 maja na terenie 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się #konferencja prasowa, której tematem było podsumowanie dotychczasowych działań wojska w związku z epidemią koronawirusa 2019-nCoV na terenie województwa.

 W konferencji uczestniczyli: Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski, ppłk Andrzej Koprowski – p.o. Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy oraz płk Krzysztof Stańczyk - Dowódca 8KPBOT.

Podczas konferencji wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że bez pomocy wojska sprostanie niektórym zadaniom byłoby dużo trudniejsze. Wspomniał m.in. niedawną operację przeprowadzoną przez 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej, która przy pomocy swojego nowoczesnego sprzętu, dostarczyła ogromne ilości środków dezynfekcyjnych, do wszystkich 725 szkół na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki tej operacji szkoły były przygotowane na przyjęcie dzieci.

- Wsparcie wojska, to nie tylko logistyka. To także wsparcie na pierwszej linii frontu walki z epidemią. Przeszło stu żołnierzy przez cały czas pełni służbę i wspiera pracując w szpitalach, na triażach i w karetkach wymazowych, co wiąże się z pewnym ryzykiem i jest godne podziwu  – zaznaczył wojewoda. - Chciałbym serdecznie podziękować i podkreślić, jak cenne w czasie pandemii było zaangażowanie Wojska Polskiego. To, w jaki sposób wojsko odnajdowało się w najtrudniejszych momentach, zasługuje na słowa uznania – dodał przedstawiciel rządu w województwie.

Ppłk Andrzej Koprowski – p.o. Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy podkreślił, że oprócz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, swoje zadania realizował również oddział Żandarmerii Wojskowej, który wspierał działania Policji. Pozostałe jednostki wojskowe utrzymywały gotowość i uczestniczyły w wymianie informacji.

- Z chwilą zaistnienia epidemii Wojewódzki Sztab Wojskowy w Bydgoszczy, zgodnie z poleceniem przełożonego oraz w ramach posiadanych kompetencji i uprawnień, nawiązał ścisłą współpracę z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, służbami sanitarnymi oraz jednostkami i instytucjami wojskowymi stacjonującymi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w celu wsparcia władz rządowych oraz koordynowania użycia sił zbrojnych – mówił.

Dowódca 8KPBOT płk Krzysztof Stańczyk podkreślał przede wszystkim służebną rolę swojej jednostki i jej związki wobec społeczności lokalnej.

- Zgodnie z rozkazami przełożonych, w ramach operacji „Odporna wiosna”, nasza brygada realizuje zadania, do których jest przeznaczona, czyli przede wszystkim do wsparcia lokalnej społeczności. Zadania te realizowaliśmy poprzez m.in. wsparcie szpitali, Policji, domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej. Przewożąc towary z Agencji Rezerw Materiałowych przejechaliśmy ponad 12 tys. km w jeden dzień – mówił. – Brygada nadal się rozwija i mam nadzieję, że będziemy mogli nadal służyć lokalnej społeczności na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – dodał.

Materiał: KPUW Bydgoszcz

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    czytelnik, w dniu 02-06-2020 22:41:57 napisał:

    Tylko gdzie obrona cywilna,na razie nikt jej nie rozwiązał.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Wagi sklepowe
699PLN 500PLN
Kasa fiskalna ONLINE FAREX PRO600
1349PLN PROMOCJAPLN
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Szczotki do włosów tytanowe Termix
Budowa hal
Meble kuchenne
Usta - powiekszanie
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)