Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

15 kwietnia 2019

Podsumowanie cyklu warsztatów. Panie poznały historię sztuki ludowej

fot. pow.

fot. pow.

W środę 10. kwietnia w Gumnowicach odbyło się spotkanie podsumowujące # cykl warsztatów tradycyjnego haftu krajeńskiego i pałuckiego, w ramach którego zajęcia prowadziła p. Aleksandra Agata Minda z Olszewki.

Uczestniczki warsztatów podczas 3 zajęć poznały m.in. historię i tradycję sztuki ludowej Pałuk i Krajny w zakresie haftu, w tym najpopularniejsze motywy, kolory oraz elementy garderoby ozdabiane poszczególnymi wzorami.

Ponadto teorię przekuwały na czyn. W sumie panie wyhaftowały 10 fartuszków krajeńskich oraz 10 fartuszków pałuckich, poświęcając swój czas i energię zachowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego obu regionów.

Podczas ostatniego spotkania uczestniczki zaprezentowały efekty swoich prac, dzieliły się również wrażeniami z warsztatów oraz pomysłami na kolejne działania pozwalające kultywować rodzime tradycje.

Warsztaty tradycyjnego haftu krajeńskiego i pałuckiego zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w ramach inicjatywy Ekomuzeum Doliny Noteci jako odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkanki regionu.

materiał: Monika Żydek 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)