Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2014

Podsumowanie 2013 roku w rolnictwie

Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Wł. Grabskiego podsumował 2013 rok, w którym mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen zbóż, wzrostem cen mleka, wzrostem eksportu, zakazem uboju rytualnego i uchwaleniem ustawy o GMO.

Zbiory zbóż, zarówno w kraju, jak i na świecie, były dobre, co skutkowało spadkiem cen ziarna. Największy zaobserwowaliśmy na początku drugiej połowy roku. W sierpniu za pszenicę w skupie średnio uzyskiwano o 30% mniej niż rok wcześniej. Średnia cena żyta była niższa aż o 40% niż w sierpniu 2012 r. Jesienią różnice były mniejsze. Dla producentów kukurydzy to też nie był dobry rok, w ostatnich miesiącach spadek cen w skali roku wynosił 20%.

Na rynku mięsa mogliśmy zaobserwować spadek popytu na wieprzowinę. Niekorzystna sytuacja spowodowała dalszy spadek pogłowia, który wynosi 14% w stosunku do roku poprzedniego. Podobnie wyglądała sytuacja na rynku wołowiny, gdzie spadek skupowanych zwierząt wyniósł około 10%.

Na rynku drobiu ceny skupu kurcząt, indyków wzrastały, co jest spowodowane od kilku lat wzrostem konsumpcji tego rodzaju mięsa. Korzystna koniunktura utrzymywała się na rynku mleka. Następował znaczący wzrost cen surowca, pod koniec roku wynosił on aż 25%.

Powierzchnia uprawy buraków cukrowych w Polsce była niższa o 18 tys. hektarów w porównaniu z 2012 rokiem, a niesprzyjająca pogoda w okresie wegetacji obniżyła plony o prawie 10%. W ciągu roku nastąpił wzrost eksportu artykułów rolno-spożywczych o około 10%. Był to najszybszy wzrost z wszystkich grup towarowych.

Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała grunty o powierzchni 147,7 tys. ha. Jest to najwyższy poziom sprzedaży przez ostatnie 10 lat.

Rok 2013 to również afera z koniną w wołowinie, program "zero tolerancji" dotyczący jakości polskiej żywności, zakaz uboju rytualnego, uchwalenie reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020, uchwalenie ustawy o GMO. Komisja Europejska zażądała od Polski zwrotu funduszy na rolnictwo, to kara za niewystarczające kontrole wniosków o unijne wsparcie.

materiał: Marcin Wroński, prezes Instytutu Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego

Oceń artykuł: 291 266

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)