Dziś mamy 4 lipca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

30 czerwca 2020

Podmioty ekonomii społecznej. Szyją maski i gotują dla DPS-ów

Fot. Filip Kowalkowski

Fot. Filip Kowalkowski

4 miliony złotych to środki marszałkowskiego pakietu antykryzysowego#, które uruchomiliśmy na wsparcie przedsiębiorstw społecznych w ramach mechanizmu, który obejmuje też pomoc dla domów pomocy społecznej, zakładów aktywności zawodowej i dziennych ośrodków opieki.

- W sytuacji związanej z epidemią Covid-19 recesji gospodarczej podmioty ekonomii społecznej, z reguły mniej konkurencyjne niż zwyczajne firmy, stają wobec szczególnych trudności. Stąd decyzja o uruchomieniu wsparcia. Wartością dodaną będzie, mam nadzieję, trwała sieć powiązań, dzięki którym przedsiębiorstwa społeczne zyskają lojalnych odbiorców usług i produktów, a ośrodki wsparcia społecznego solidnych dostawców – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Projekt koordynuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS), pieniędzmi dysponują wszystkie cztery ośrodki wsparcia ekonomii społecznej w Kujawsko-Pomorskiem. Domy pomocy społecznej, zakłady aktywności zawodowej, dzienne ośrodki opieki i inne tego typu placówki opiekuńcze zgłaszają do ROPS swoje potrzeby związane z prowadzeniem działalności w warunkach epidemii. Chodzi na przykład o maski dla personelu lub podopiecznych czy catering dla pracowników, którzy zdecydują się wydłużyć czas pracy lub zamieszkać z podopiecznymi w ośrodku tak długo, jak będzie to konieczne. Teraz wkraczają do akcji ośrodki wsparcia ekonomii społecznej, które znajdują odpowiednią firmę społeczną (lub działającą w podobnej w formule fundację). Taką, która najlepiej wykona to zlecenie. To ośrodek wsparcia płaci za usługę lub produkt takiej firmie, dom pomocy społecznej otrzymuje je bezpłatnie.

Tak było na przykład w przypadku Domu Pomocy Społecznej w Świeciu, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Wincentego a Paulo. Zakonnice, które tu pracują, zdecydowały się zamknąć z podopiecznymi w DPS-ie aż nie opadnie fala epidemiczna. W tej sytuacji potrzebny by dowóz posiłków zarówno dla nich, jak i dla przebywających tu czterdziestu wymagających całodobowej opieki osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Zajął się tym toruński ośrodek wsparcia ekonomii społecznej Tłok, który zaproponował realizację tego zlecenia spółce Victus z Łasina w powiecie grudziądzkim i Grudziądzkiemu Centrum Ekonomii Społecznej Pomost z Grudziądza. Rachunki – opiewające na razie, za pół maja i czerwiec, na trochę ponad 8,6 tys. złotych i 6,7 tys. złotych – uregulował Tłok. Świecki DPS otrzymał catering bezpłatnie.

Projekt ruszył niedawno (zakładamy, że potrwa co najmniej do końca roku), operacji podobnych do tej opisanej przeprowadzono na razie 25; ich łączna wartość to nieco ponad 60 tysięcy złotych. Wśród zamówień poza cateringiem także szycie masek, kombinezonów i fartuchów ochronnych oraz kołder, poduszek i kompletów pościeli.


Lista operacji
Wart 740 milionów złotych samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
MEBLE PIOTR PASIEKA
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Gimnastyka korekcyjna
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Posnet XL
sugerowana cena producenta: 3431,70PLN
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1099PLN PROMOCJAPLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)