Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

11 września 2019

Pismo do ministra. Rolnicy zaniepokojeni

Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Przysieku wystosowało pismo do ministra rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Treść publikujemy poniżej.

"Poniżej przekazuję Panu Ministrowi wnioski i propozycje sformułowane przez członków Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, obradujących 4. września 2019 roku w Przysieku, z prośbą o zainteresowanie się nimi i podjęcie stosownych decyzji zmierzających do rozwiązania problemów.

1. Wielokrotnie apelowaliśmy do Państwa o dokonywanie szybkiego, merytorycznego i obiektywnego monitoringu zagrożenia suszą naszych upraw rolnych. Niestety, dekadowe komunikaty Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach o stanie klimatycznego bilansu wodnego nie odzwierciedlały rzeczywistego zagrożenia upraw suszą albo pokazywały je z wielkim opóźnieniem, gdy w wielu przypadkach, na przykład przy rzepaku czy wcześniej sprzątniętych zbóż, nie można już było dokonać szacunku strat. Uważamy, że proces i sposób pozyskiwania przez JUNG danych potrzebnych do określania klimatycznego bilansu wodnego jest za wolny i nieprecyzyjny. Jak bowiem można ocenić zagrożenie suszą na obszarze gminy, w której nie ma żadnego, uznanego przez JUNG punktu pomiaru opadów, zwłaszcza w sytuacji gdy opady te są punktowe? Obawiamy się wtedy, że pracownicy JUNG, oddaleni od naszych pól o kilkaset kilometrów, opracowują komunikaty o zagrożeniu naszych upraw suszą na podstawie nierzeczywistych danych. Mamy wrażenie, że obiektywnie istniejąca susza i jej skutki, mają prawo być uznane tylko wtedy gdy zatwierdzi je urzędnik. Powoływane wtedy przez wojewodę komisje gminne mogą dokonywać szacunku strat tylko na wskazanych w komunikacie uprawach i kategoriach gleb. Żądamy zmiany tak sformułowanej zasady szacowania i sporządzania protokółu strat. Powołana już komisja, wychodząc na pola powinna oceniać straty zaistniałe we wszystkich uprawach i glebach, niezależnie od wskazań Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Zakaz wykonywania takich szacunków jest absurdalny. W tym roku wielu rolników – plantatorów nie będzie mogło wywiązać się z umów kontraktacyjnych z przyczyn losowych – suszy. W tych przypadkach kontrahenci żądają od rolników potwierdzenia strat wykazanych w protokołach komisji gminnych. Dlatego też proszę Pana Ministra i Pana Wojewodę o wydanie stosownych zaleceń aby jeszcze w roku bieżącym, przejściowo, do czasu przyjęcia rozwiązań systemowych, gminne komisje szacowały wszystkie straty spowodowane suszą, we wszystkich uprawach i na wszystkich kategoriach glebowych. Oczekujemy niezwłocznych decyzji.

2.Bardzo pozytywnie oceniamy wprowadzenie ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez dopłaty do wapna nawozowego. Prosimy jednak Pana Ministra o rozszerzenie uprawnień do uzyskiwania dopłat do wapna również dla rolników posiadających ponad 75 ha do 300 ha, prowadzących gospodarstwa rodzinne. Program dopłat nie powinien dzielić rolników lecz pomagać wszystkim w realizacji celu jakim jest regeneracja środowiskowa gleb."


materiał: Marek Duszyński/Przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

Oceń artykuł: 16 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (2)

    Ja, w dniu 11-09-2019 14:24:03 napisał:

    Najbiedniejsza klasa społeczna

    odpowiedz

    • 0 (10)

    AbC, w dniu 11-09-2019 16:41:44 napisał:

    Nie ma już dla Was pieniędzy. Wszystko już jest rozdane. 500+ i inne formy rozdawnictwa sprawiły, że kasy nie ma. Najgorsze jest jednak to, że za chwilę wszyscy pracujący będą się za to wszystko płacić.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Budowa magazynów
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)