Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 kwietnia 2017

Pierwsze wspólne śniadanie wielkanocne. Dzieci poznały dawne zwyczaje pałuckie

fot. Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

fot. Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

W Wielką Środę w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie spożywaliśmy uroczyste #śniadanie wielkanocne.

Na odświętnie przygotowanych stołach w poszczególnych grupach wiekowych pojawił się barszcz biały z jajkiem gotowanym, chleb pszenny, masło, wędlina na ciepło, warzywa świeże i owoce, szynka z kurczaka, sok pomarańczowy i babka cytrynowa oraz kolorowy mazurek.

Zanim jednak usiedliśmy do stołu wielkanocnego, obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez grupę Słoneczek: „Wielkanoc na Pałukach”. Dzieci tego dnia poznały dawne zwyczaje pałuckie z gwarą, tańcami ludowymi i przywoływkami.

Dziecięcy zespół ludowy Pałuczaczki z grupy Słoneczek, w wieku od 2,5 do 4 lat, w krótkim zarysie zobrazował swoim kolegom i koleżankom obrzędy na Pałukach. Zespół przywdział pałuckie stroje, aby jeszcze lepiej zobrazować młodziutkiemu pokoleniu dawne zwyczaje panujące na ziemi szubińskiej. Na początku przybliżył tradycyjne potrawy wielkanocne zaprezentowane na stole: jaja, szynkę, baranka z masła, wędliny, ciasta wielkanocne, a następnie chłopcy gwarowo przywoływali imiennie dziewczynki, którym przypisywano, „która jaki dyngus dostanie”. Całe przedstawienie przeplatane było ludowymi tańcami i gwarowymi śpiewami, a zakończyło się „śmigusem – dyngusem” i zaprezentowaniem „kogucika” wiezionego drabiniastym wozem, nawołując o jajka, wędliny, sery. Para małych gospodarzy w specjalnej scenografii ukazywała publiczności dawną pracę wykonywaną podczas przygotowań do Świąt Wielkanocnych: „ubijania jaj, mieszania żurku i dokładania produktów świątecznych do kobiałki, aby w swojej szczodrobliwości w gospodarstwie wiodło się jak najlepiej. Zaprezentowano również pałuckie kropidła oraz zielone gałązki bukszpanu, forsycji, które dopełniły panujący świąteczny nastrój.

W przygotowaniu przedstawienia wielkanocnego z zapałem i wielkim sercem zaangażowali się rodzice z grupy „Słoneczka”. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, dostarczając w ten sposób wszystkim obserwatorom niezapomnianych wrażeń artystycznych. Na zakończenie ksiądz Waldemar Indycki, przedszkolny katecheta, opowiedział dzieciom o znaczeniu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i jego symbolice.

Podczas wspaniałej uroczystości, pojawił się również Zajączek, który obdarował dzieci „jajkiem niespodzianką”, odwiedzając wszystkie dzieci, co można zobaczyć na wspólnych fotografiach.

materiał. J. Storzyńska

Oceń artykuł: 33 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)