Dziś mamy 30 maja 2020, sobota, imieniny obchodzą:

13 września 2019

Pierwsze dni „Małych Sówek”. Dzieci rozpoczęły przedszkolną przygodę

fot. pow.

fot. pow.

Wrzesień rozpoczął się na dobre, a z nim nowe przedszkolne przygody. Dla grupy „Małe Sówki” z nakielskiego „Słoneczka” początek września to nowy etap w ich życiu.

To właśnie od paru dni dzieci włączają się w społeczność przedszkolną. Choć nie minęło jeszcze dużo czasu, maluchy mogą pochwalić się już wieloma osiągnięciami.

Przedszkolaki uczestniczyły już w pierwszych zajęciach, z zaciekawieniem i wielkim zapałem rozwiązywały zadania przygotowane przez Panie, stworzyły kodeks zachowania w grupie, obchodziły urodziny swojego kolegi Mikołaja.

Po zajęciach był również czas na zabawę na placu przedszkolnym, gdzie można było zauważyć jak tworzą się pierwsze przyjaźnie. Kiedy pogoda nie sprzyjała wyjściom, dzieci poznawały swoją salę, zabawki a także samych siebie. Był również czas na odpoczynek, podczas którego „Małe Sówki” smacznie śniły o nowych przygodach.

Materiał: Anna Jeruzal

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)