Dziś mamy 17 lipca 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
05 grudnia 2017

Pierwsza wizyta w laboratorium. Uczniów czeka praktyczna nauka zawodu

fot. powierzone

fot. powierzone

1 grudnia 2017 r. uczniowie III i IV klasy technikum weterynarii Zespołu Szkół Ponadpodstawowych # im. W. Witosa w Samostrzelu gościli w Niezależnym Laboratorium Badawczym Nakle nad Notecią.

Wizyta będąca nawiązaniem współpracy miała na celu zapoznanie młodzieży z zakresem akredytacji laboratorium badawczego, tj. prowadzonymi badaniami chemicznymi, mikrobiologicznymi oraz badaniami właściwości fizycznych produktów rolnych i konsumpcyjnych przeznaczonych dla ludzi i zwierząt.

Młodzież pod opieką: Pani Eweliny Bromberek - Pełnomocnika ds. Jakości, Pana Karola Socha - Konsultanta ds. Prawa żywnościowego, Pani Joanny Kurzydło- Kierownika Pracowni mikrobiologicznej oraz Pani Małgorzaty Gajewskiej - zastępującej Kierownika Pracowni chemicznej, zaznajomiła się z metodami badania jakości środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, jak: mięso i przetwory mięsne, wyroby garmażeryjne, ryby, przetwory rybne, środki żywienia zwierząt i inne.

Poznane już wcześniej na zajęciach lekcyjnych metody laboratoryjne: spektrofotometria, posiewy bakteriologiczne na podłożach płynnych i stałych, barwienie bakterii metodą grama, testy API, odczyn aglutynacji, ELISA, reakcje redox czy destylacja zostały w trakcie wycieczki zademonstrowane przez pracowników laboratorium.

Zaprezentowana wiedza teoretyczna, jak i praktyczna z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia i najnowszych technologii spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, która z niecierpliwością czeka na pierwsze zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu.

materiał: Magdalena Wyczańska-Jabłkowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)