Dziś mamy 17 października 2018, środa, imieniny obchodzą:
05 grudnia 2017

Pierwsza wizyta w laboratorium. Uczniów czeka praktyczna nauka zawodu

fot. powierzone

fot. powierzone

1 grudnia 2017 r. uczniowie III i IV klasy technikum weterynarii Zespołu Szkół Ponadpodstawowych # im. W. Witosa w Samostrzelu gościli w Niezależnym Laboratorium Badawczym Nakle nad Notecią.

Wizyta będąca nawiązaniem współpracy miała na celu zapoznanie młodzieży z zakresem akredytacji laboratorium badawczego, tj. prowadzonymi badaniami chemicznymi, mikrobiologicznymi oraz badaniami właściwości fizycznych produktów rolnych i konsumpcyjnych przeznaczonych dla ludzi i zwierząt.

Młodzież pod opieką: Pani Eweliny Bromberek - Pełnomocnika ds. Jakości, Pana Karola Socha - Konsultanta ds. Prawa żywnościowego, Pani Joanny Kurzydło- Kierownika Pracowni mikrobiologicznej oraz Pani Małgorzaty Gajewskiej - zastępującej Kierownika Pracowni chemicznej, zaznajomiła się z metodami badania jakości środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, jak: mięso i przetwory mięsne, wyroby garmażeryjne, ryby, przetwory rybne, środki żywienia zwierząt i inne.

Poznane już wcześniej na zajęciach lekcyjnych metody laboratoryjne: spektrofotometria, posiewy bakteriologiczne na podłożach płynnych i stałych, barwienie bakterii metodą grama, testy API, odczyn aglutynacji, ELISA, reakcje redox czy destylacja zostały w trakcie wycieczki zademonstrowane przez pracowników laboratorium.

Zaprezentowana wiedza teoretyczna, jak i praktyczna z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia i najnowszych technologii spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, która z niecierpliwością czeka na pierwsze zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu.

materiał: Magdalena Wyczańska-Jabłkowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)