Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

20 października 2017

Pierwsza część opowieści z Czarnego Lądu. Gościem cyklu był Paweł Wyczański

fot. powierzone

fot. powierzone

Weterynarz, podróżnik, znawca egzotycznych zwierząt p. Paweł Wyczański nie po raz pierwszy # był gościem cyklu "Ciekawość świata". Tym razem przedstawił temat dotyczący Republiki Południowej Afryki.

Nasz gość przekazał słuchaczom informacje na temat tego przylądkowego kraju, opowiedział o stolicy RPA Kapsztadzie i podzielił się wieloma ciekawostkami. Obejrzeliśmy wyjątkowe zdjęcia, ukazujące piękno tego państwa, jego niezwykłą przyrodę. W opowieści o RPA nie mogło zabraknąć wątku związanego z apartheidem - polityką białych władz kraju, które do pocz. lat 90. rządziły RPA i izolowały czarnych. Pan Wyczański zaprezentował zdjęcia z pobytu na Robben Island - słynnej wyspie, na której znajdowało się ciężkie więzienie. W celi tego więzienia 27 lat siedział Nelson Mandela - dysydent południowoafrykański, który w latach późniejszych został prezydentem RPA.

Słuchacze dowiedzieli się, dlaczego niebezpiecznie jest karmić pawiany kręcące się wzdłuż dróg, gdzie znajduje się Zatoka Pingwinów oraz który z dwóch przylądków - Igielny czy Dobrej Nadziei - jest najbardziej wysunięty na południe. Jak zwykle nasz prelegent przygotował konkurs dla uważnych słuchaczy, w którym nagrodą była pamiątka z RPA.

Już teraz zapraszamy Państwa na drugą część opowieści o Afryce, w której nie zabraknie relacji z RPA i Lesoto w dniu 23 listopada (czwartek) o g. 17.30. Tego dnia p. Paweł Wyczański przedstawi drugą część wykładu.

Organizatorem cyklu "Ciekawość świata" jest Urząd Miejski w Kcyni. Cykl rozpoczął się w październiku 2013 r. i dotychczas odbyło się przeszło 50 wykładów, prezentacji filmów, wystaw czy promocji książek. 

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 15 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)