Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 marca 2018

Pielgrzymka do Kalisza. Uczestnikami były zarówno młode osoby, jak i starsze

fot. Mariusz Gratkowski

fot. Mariusz Gratkowski

W sobotę, 16 marca prawie 90 mieszkańców Nakła nad Notecią wzięło udział w pielgrzymce #do Kalisza, aby uczcić św. Józefa, opiekuna Jezusa i Maryi. Organizatorami wyjazdu były: parafia pw. św. Wawrzyńca i nakielska Rada Rycerzy Kolumba.

Bazylika pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP zwana Sanktuarium św. Józefa  Kaliskiego to najważniejsze miejsce kultu opiekuna Jezusa i Maryi w Polsce. Nieoficjalnie nazywane jest Polskim Nazaretem. Stolica Apostolska ogłosiła, że 2018 r. będzie Nadzwyczajnym Rokiem św. Józefa Kaliskiego. Uroczystości odpustowe trwały trzy dni (sobota - poniedziałek). W sobotę zjechali się pielgrzymi z wielu miast, w tym także Nakła nad Notecią, pod opieką ks. Wojciecha z nakielskiej fary.
Wierni z Nakła wysłuchali konferencji na temat św. Józefa, wzięli udział w koncelebrowanej uroczystej Mszy Św., której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Wierni mogli uzyskać odpust zupełny. Po Mszy Św. nakielanie zwiedzili miasto i muzeum, gdzie poznali dzieje Kalisza.

Oprócz niezwykłego przeżycia duchowego i możliwości uzyskania odpustu zupełnego, pielgrzymka jak najbardziej wpisała się w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Kalisz to prawdopodobnie najstarsze z miast w Polsce. Już w II w n.e. uczony aleksandryjski Klaudiusz Ptolemeusz wymienił je pod nazwą Calisia. Informacje o Kaliszu znajdują się również w XII–wiecznej Kronice Galla Anonima.

Organizatorów cieszy duża frekwencja i fakt, że uczestnikami pielgrzymki były zarówno osoby bardzo młode, jak i w podeszłym wieku.

Materiał: Mariusz Gratkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)