Dziś mamy 25 marca 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

15 kwietnia 2018

Parafia szuka środków na odbudowę kościoła. Prace mają ruszyć w maju

fot. LK

fot. LK

Na początku maja mają rozpocząć się prace związane z odbudową kościoła w #Ciężkowie. Potrzebne są jednak pieniądze.

Parafia złożyła już wnioski do Fundacji KGHM Polska Miedź, Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Cel? Oczywiście pozyskanie pieniędzy na odbudowę spalonej świątyni. Potrzeba 800 tys. zł. Parafia ma jak na razie 162 919 zł z wpłat od ludzi dobrej woli oraz 107 tys. zł ze zbiórki diecezjalnej prowadzonej w parafiach diecezji bydgoskiej. Nie wiadomo, ile pieniędzy uda się pozyskać od wyżej wymienionych instytucji. Wniosek do Urzędu Marszałkowskiego opiewa na 358 420 zł na więźbę i pokrycie dachu. Tu jednak jest problem – całkiem niedawno okazało się, że do kapitalnego remontu jest katedra bydgoska i większość pieniędzy zostanie przeznaczona właśnie na ten cel.

Fundacja KGHM Polska Miedź posiedzenia zarządu organizuje co kwartał. To właśnie podczas posiedzeń podejmowane są decyzje o przyznaniu dofinansowania. Pierwsze posiedzenie odbyło się, zanim parafia pozbierała wszystkie potrzebne do wniosku załączniki. Kolejne – dopiero w okolicach czerwca. Premier parafialny wniosek skierował do wojewody, a ten z kolei do konserwatora zabytków z delegatury bydgoskiej. Za jego pośrednictwem parafia będzie starała się o pieniądze z rezerwy budżetu państwa. Wniosek złożony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opiewa na kwotę 568 tys. zł. Został on już sprawdzony pod względem formalnym. Czas oczekiwania na decyzję to nawet 2 miesiące. A do podziału jest aż 112 mln zł. Proboszcz parafii przyznaje, że na największej pomocy spodziewa się ze strony Ministerstwa.

Od momentu wybuchu pożaru do końca marca wydano już 25 650 zł. 7 tys. zł na zabezpieczenie kościoła przed zimą, 3500 zł na zakup materiałów do remontu organów, 1000 zł na kosztorys na prace po pożarze oraz 14 150 zł na kosztorys i projekt odbudowy kościoła. Prace związane z odbudową świątyni mają ruszyć wraz z początkiem maja.

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (17)

  Chevy, w dniu 15-04-2018 16:33:10 napisał:

  Pomóc najuboższym, wspomóc rodziny którym odbierane są dzieci z powodu kiepskich warunków bytowych. Przeznaczyć pieniądze na leczenie dzieci, które często umierają z powodu braku środków na leczenie. A nie przeznaczać pieniądze na kler i ośrodki dojenia!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 10 (20)

  apoco, w dniu 15-04-2018 17:10:44 napisał:

  A do "biznesmena" z Torunia wniosek nie poszedł??

  odpowiedz

  • 12 (16)

  widzę?, w dniu 15-04-2018 17:35:11 napisał:

  Zosia zgoda.... A z drugiej strony , gdzie są pieniądze z uzyskane z majątków którymi władają kurie?Akcja Katolicka miała zbierać po marketach i co wstydzi się?Ile kosztuje kolejny rzeczoznawca?No i wykonawca , czy znowu ten sam? Jeżeli tak, to dlaczego znowu?

  odpowiedz

  • 13 (25)

  a, w dniu 15-04-2018 19:24:06 napisał:

  Odbudowa spalonego kościoła to szczytny cel. Ludzie potrzebują miejsca, w którym mogą się modlić. ALE... czy kościół katolicki to tak uboga instytucja, że prosi wiernych o wsparcie? Naprawdę kuria nie może finansować tego dzieła? A może ubodzy biskupi odejmą sobie od ust i podzielą się majątkiem z wiernymi.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  Katolik, w dniu 19-04-2018 20:10:18 napisał:

  Resztę pieniędzy niech dołoży firma, która remontowała Kościół przed pożarem!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Przewóz krajowy
Baterie
od 0,90PLN
Wypożyczalnia samochodów
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
Zabiegi odmładzające
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Gimnastyka korekcyjna
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)