Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 listopada 2019

Pałuckie drogi do niepodległości. Pogadanka historyczna o powstaniu

fot. Mirosław Rzeszowski

fot. Mirosław Rzeszowski

W 101 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w # Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie odbyła się pogadanka historyczna poświęcona walkom powstańczym o Szubin.

W tym roku wzięli w niej udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie. Jeszcze w tym roku spotkanie zostanie powtórzone dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kowalewie.

Przeprowadzona w poniedziałek 18 listopada prelekcja była nie tylko lekcją historii ale i patriotyzmu. Zadaniem autora było obudzenie w młodzieży zainteresowania nie tak dawną przeszłością tych ziem, a co ważniejsze – uświadomienie uczniom, że to właśnie ich pradziadowie wywalczyli wolność dla Szubina, Rynarzewa, Turu i innych miejscowości naszej gminy.

Dzięki nim po ponad 123 latach zaborów odzyskaliśmy niepodległość. Prowadzący opowiadał m.in. o powstańcach, których nazwiska do dziś są znane w naszym mieście. Byli to m.in: bracia Sobotowie i bracia Śledzikowscy, Rudolf Erdmann, Kwasek, Bembnista, Jagodziński, Kałamaja, Bratkowski, Piasecki, Thielmann, Kazimierz Ebel, Hieronim Lisiecki, Pawełczak, Paszkiet, Niespodziany, Jan Sławiński, Jan Thielman, Śliwiński, Ciążyński, Wacław Alwin, Wacław Kalka, Franciszek Cielecki, Zygfryd Kitkowski, ks Bułakowski i ks Sołtysiński, Walenty Dypczyński, i wielu innych.

Pamięć o ich dokonaniach jest formą szacunku dla nich. - stwierdził prowadzący. Aby nie powtarzać szkolnej lekcji historii autor prelekcji skupił się na mało znanych szczegółach walki o Szubin i Kcynię. Próbował nakreślić skomplikowane stosunki polsko-niemieckie na tych terenach. 

Spotkanie uatrakcyjniła wystawa książek i dokumentów oraz oryginalna mapa prezentująca rozmieszczenie sił wojskowych obu stron w walce o Szubin 8 stycznia 1919r. Mirosław Rzeszowski przekazuje uczniom prawdę, że historia nie jest biało-czarna, że tworzyli ją żywi ludzie, a te ziemie wyzwalali powstańcy niewiele starsi od dzisiejszych licealistów.

Gdyby powstanie wybuchło dzisiaj oni też, zapewne sięgnęli by po broń i zdali swój egzamin z patriotyzmu. Świadomość tych wydarzeń pozwala młodzieży zrozumieć lepiej ludzi żyjących na tych ziemiach sto lat temu i przez to poczuć więź z naszym regionem.

materiał: Mirosław Rzeszowski 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Budowa hal
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)