Dziś mamy 2 czerwca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

13 maja 2019

Otwarte Zawody Wędkarskie. Do wygrania był Puchar Burmistrza

fot. pow.

fot. pow.

Na akwenie wodnym PZW przy ulicy Bolesława Pobożnego w # Kcyni w dniu 3 maja 2019 r. z okazji obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja i Święta Pracy 1 Maja zostały przeprowadzone Otwarte Zawody Wędkarskie w kategorii junior i w kategorii senior o Puchar Burmistrza Kcyni.

Członkowie zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego Koło nr 92 w Kcyni i przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Kcyni prowadzili zapisy zawodników od godz. 6:00, a następnie dokonano losowania stanowisk. Łowiono ryby sportowo od godz. 7:00 do godz. 10:00.

W zawodach brało udział łącznie 29 zawodników. Podsumowania zawodów dokonano w imieniu Burmistrz Kcyni Pana Marka Szarugi. Wręczenia Pucharów zawodnikom za zajęte miejsca w Zawodach Wędkarskich dokonali prezes Jacek Gacki.

Wyniki i klasyfikacja kategorii junior:
I miejsce Kacper Guzek z wynikiem – 1,72 kg złowionych ryb;
II miejsce Adam Pawlicki z wynikiem – 1,67 kg złowionych ryb;
III miejsce Jakub Wadziński z wynikiem – 0,25 kg złowionych ryb.

Wyniki i klasyfikacja kategorii senior:
I miejsce Tomasz Mazur z wynikiem – 5,50 kg złowionych ryb;
II miejsce Sebastian Plewa z wynikiem – 2,38 kg złowionych ryb;
III miejsce Roman Mazur z wynikiem – 1,95 kg złowionych ryb.

Organizatorem zawodów był Burmistrz Kcyni Marek Szaruga i Polski Związek Wędkarski Koło Nr 92 w Kcyni. Obiekt do zawodów przygotowali członkowie PZW Koło w Kcyni Panowie Dariusz Janowiak, Piotr Borzych i Grzegorz Guzek. Wszystkie złowione na zawodach ryby po ważeniu tradycyjnie trafiły na powrót do malowniczo położonego akwenu wodnego po kopalni gliny.

Zawody zakończono pieczeniem kiełbasek na przygotowanym ognisku i ich konsumowaniem oraz dyskusjami dotyczącymi wędkarstwa i gospodarowania na obiekcie jedynym takim w Kcyni.

materiał: Ryszad Hanioszyn 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)