Dziś mamy 18 czerwca 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
17 listopada 2017

Ostatnia droga śp. Janiny Nowak. Zmarłą pożegnała rodzina i przyjaciele

fot. MM

fot. MM

17 listopada o godzinie 12:00 na cmentarzu parafialnym w Nakle nad Notecią przy ul. Bohaterów # rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe św. Pamięci Janiny Nowak, która zmarła 13 listopada w wieku 91 lat.

Janina Nowak po śmierci swojego męża zamieszkała w Bydgoszczy, jednakże Nakło nad Notecią było miastem, które miało specjalne miejsce w jej sercu. Urodziła się 16 maja 1926 roku w Nakle.

Wychowywała ją siostra matki, ponieważ bardzo wcześnie straciła oboje rodziców. W latach 60-tych XX wieku była korespondentką oraz słuchaczką radia Deutsche Welle (redakcji polsko-niemieckiej). W latach 80-tych wysłała do wspomnianej stacji radiowej swoje wspomnienia, które zostały tam zaprezentowane. W 1989 roku wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze "Biblioteka Zesłańca". Fragmenty jej pracy zostały opublikowane w zbiorze Daniela Boćkowskiego "Jak pisklęta z gniazd". W 2001 roku w książce "Wypędzeni ze wschodu" zamieszczono fragmenty wspomnień Janiny Nowak wraz z wierszem Heidi Gerngreif-Rahr "Mostem być". W 2012 roku napisała i wydała książkę pt. "... z drugiego brzegu" Moje Pogranicze, w której zamieściła swoje wspomnienia z okresu przed II wojną światową, okresu okupacji i pierwszych lat powojennych. Ponadto zmarła aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym Nakła.

Na pogrzebie pojawiła się rodzina oraz bliscy zmarłej, którzy z żalem i smutkiem towarzyszyli zmarłej w jej ostatniej drodze. Śp. Janina Nowak została pochowana w rodzinnym grobie.

Oceń artykuł: 11 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Budowa magazynów
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
MEBLE PIOTR PASIEKA
Posnet Ergo
sugerowana cena producenta: 1537,50PLN
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Modne aranżacje
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)