Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 marca 2015

Od Meksyku do Japonii. Zakończono cykl wykładów

fot. PiMBP Nakło

fot. PiMBP Nakło

Dobiega końca wędrówka po stylach architektonicznych, którą wraz z czytelnikami Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle odbywała Pani Anna Sergott.

W czwartek, 26 marca br. uczestnicy ostatniego już wykładu dowiedzieli się, iż rezydencje – zamki i pałace nie są domeną jedynie kultury europejskiej. Mieli szansę przekonać się  o tym wyruszając w wirtualną podróż od Meksyku, Peru przez północną Afrykę, Bliski Wschód aż do Indii, Chin i Japonii.

Każda z omawianych kultur może pochwalić się niezwykłymi osiągnięciami architektonicznymi. Budowle Majów, Azteków i Inków imponują precyzją obróbki kamienia, mistrzostwem wykorzystania nieraz niezwykle trudnego położenia obiektów dla uzyskania walorów obronnych i estetycznych.

Pałace północnej Afryki, zwłaszcza Maroka zachwycają subtelną dekoracją. Przywodzą na myśl baśnie 1001 i jednej nocy. Bliski wschód, zwłaszcza zaś obszar dzisiejszej  Syrii obfitują w imponujące warownie z czasów wypraw krzyżowych. Dla poszukiwacza piękna prawdziwym skarbcem są jednak przede wszystkim Indie z setkami pałaców które mimo upływu wieków zaskakują rozmachem.

Wyruszając w podróż przez Azję nie można pominąć Potali – przez długi czas ten pałac – siedziba Dalajlamy w Lhasie, był największą zamieszkałą budowlą świata. Dziś choć pozbawiony swego opiekuna nadal pozostaje jedną ze świętości dla milionów wyznawców.

Zupełnie inny charakter miało Zakazane Miasto w Pekinie. Cesarz zamknięty za jego murami pośród wspaniałych ogrodów i pawilonów mógł czuć się jak prawdziwe bóstwo stąpające po Ziemi, jednak odległe i dostępne tylko dla garstki wybrańców. 

Kunszt chińskich rzemieślników, chcący podkreślić cesarski splendor, zwłaszcza perfekcyjne opracowanie dekoracji rzeźbiarskich do dziś zapiera dech w piersiach. Na koniec Japonia. Zamki dajmio, panów feudalnych, stworzone po to by przetrzymywać najgorsze szturmy. Doskonale zaprojektowane pod względem militarnym zachwycają subtelną harmonią. Dla ich mieszkańców piękno otoczenia, dobór barw, detali, obecność przyrody reprezentowanej przez niezwykłe ogrody była równie ważna jak bezpieczeństwo.

Na Japonii kończy się cykl wykładów poświęconych historii architektury rezydencjonalnej. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy Państwo uczestniczący w spotkaniach z przyjemnością wezmą udział w kolejnym projekcie.

Materiał: PiMBP Nakło

Oceń artykuł: 35 47

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Budowa magazynów
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)