Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

16 maja 2019

Ocalić od zapomnienia. Uczniowie w Miejscach Pamięci Narodowej

fot. pow.

fot. pow.

15 maja br. uczniowie klasy VII C oraz gimnazjaliści z klas # III D i III E Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle n. Not. odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej w Potulicach i Paterku.

Wycieczka zaczęła się w Bydgoszczy. Na Wyspie Młyńskiej oraz katedrze św. Marcina i św. Mikołaja uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się o historycznych początkach miasta oraz roli Brdy i Kanału Bydgoskiego w jego rozwoju.

Przed pomnikiem ofiar faszyzmu na rynku zapoznano uczniów z wydarzeniami „krwawej niedzieli” z 03.09.1939 roku. 

Następnie uczniowie odwiedzili cmentarz w Potulicach i zapalili znicze pamięci. Przekazano najważniejsze informacje o rodzinie Potulickich oraz historii obozu pracy dla Polaków Lebrechtsdorf w latach 1941 – 1945 oraz Centralnego Obozu Pracy dla Niemców w latach 1945 – 1950.

Wyjazd szlakiem pamięci zakończył się na Piaśnicy w Paterku - miejscu eksterminacji dokonywanej przez zbrodniczą organizacji Selbstschutz w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

Wyjazd został zorganizowany w ramach projektów realizowanych przez nauczycieli języka niemieckiego „Miejsca Pamięci Narodowej w mojej okolicy” oraz nauczycieli historii „Śladami przeszłości”

materiał: Michał Wiśniewski 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 20

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)