Dziś mamy 19 lipca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

16 maja 2019

Ocalić od zapomnienia. Uczniowie w Miejscach Pamięci Narodowej

fot. pow.

fot. pow.

15 maja br. uczniowie klasy VII C oraz gimnazjaliści z klas # III D i III E Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle n. Not. odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej w Potulicach i Paterku.

Wycieczka zaczęła się w Bydgoszczy. Na Wyspie Młyńskiej oraz katedrze św. Marcina i św. Mikołaja uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się o historycznych początkach miasta oraz roli Brdy i Kanału Bydgoskiego w jego rozwoju.

Przed pomnikiem ofiar faszyzmu na rynku zapoznano uczniów z wydarzeniami „krwawej niedzieli” z 03.09.1939 roku. 

Następnie uczniowie odwiedzili cmentarz w Potulicach i zapalili znicze pamięci. Przekazano najważniejsze informacje o rodzinie Potulickich oraz historii obozu pracy dla Polaków Lebrechtsdorf w latach 1941 – 1945 oraz Centralnego Obozu Pracy dla Niemców w latach 1945 – 1950.

Wyjazd szlakiem pamięci zakończył się na Piaśnicy w Paterku - miejscu eksterminacji dokonywanej przez zbrodniczą organizacji Selbstschutz w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

Wyjazd został zorganizowany w ramach projektów realizowanych przez nauczycieli języka niemieckiego „Miejsca Pamięci Narodowej w mojej okolicy” oraz nauczycieli historii „Śladami przeszłości”

materiał: Michał Wiśniewski 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)