Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 listopada 2014
z kart historii Sipior i okolic

Ocalić od zapomnienia

fot. SP Sipiory

fot. SP Sipiory

W dziejach naszego narodu był czas ucisku i męczeństwa, który zapada w pamięć i kształtuje poglądy następnych pokoleń.# Czas II wojny światowej to szczególny okres walki o niepodległość z obcym najeźdźcą, to jednocześnie czas największego męczeństwa Polaków.

W Szkole Podstawowej im. Pamięci Obrońców Niepodległości w Sipiorach odbyło się spotkanie z panem Marcinem Lisieckim, nauczycielem historii w Zespole Szkół Technicznych w Kcyni. Wygłosił on prelekcję na temat: ,,Miejsca Pamięci Narodowej w rejonie Sipior, Studzienek, Kowalewka i Dębogóry”.

Tematy związane z II wojną światową nie są poruszane w naszej szkole tylko jako wyraz pamięci minionego czasu, ale także ze względu na imię Patrona naszej placówki. Dzięki zaangażowaniu pana Marcina Lisieckiego mogliśmy poznać nieznane wielu osobom fakty z historii Sipior i okolic związane z okresem wojennym.

Zaproszony gość przygotował również ciekawą prezentację zdjęć, archiwaliów i dokumentów. Pod koniec spotkania pani dyrektor Iwona Musiał podziękowała zaproszonemu gościowi za poświęcony czas i przekazaną wiedzę. Refleksja wygłoszona przez Prelegenta dotycząca naszej ojczyźnianej wojennej historii była dla nas bardzo cenna i ubogacająca. Wspominając tamte wydarzenia chcemy, aby one zapadły głęboko w serca naszych wychowanków. Czynimy to ku pamięci Ofiar II Wojny Światowej.

Materiał: SP Sipiory

Oceń artykuł: 44 70

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)