Dziś mamy 26 maja 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

06 maja 2019

Obchody Konstytucji 3 Maja. Uroczysta akademia w nakielskiej Dwójce

fot.pow

fot.pow

We wtorek, 30 kwietnia w nakielskiej Dwójce odbyły się uroczyste akademie#, poświęcone 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego oraz jest okazją dla naszych uczniów do kształtowania postawy uznania, wdzięczności i szacunku dla historycznego dorobku naszych przodków.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy IV c i IV e pod kierunkiem wychowawców Wioletty Jasińskiej oraz Joanny Nowak zaprezentowali publiczności z klas I - VI program artystyczny nawiązujący do historii Konstytucji 3 Maja i polskich symboli narodowych. Swój występ rozpoczęli od poloneza, którego pilnie uczyli się pod okiem Agnieszki Dolacinskiej. Uczniowie zaśpiewali także piękne patriotyczne pieśni.

Widzowie - szczególnie ci młodsi, mieli okazję dowiedzieć się, iż Ustawa Rządowa uchwalona wśród wielkiego entuzjazmu 3 maja 1791 roku, była drugą tak nowatorską konstytucją na świecie po amerykańskiej, a pierwszą w Europie. Zapoczątkowywała ona i wprowadzała szereg tak bardzo potrzebnych wówczas reform w Rzeczypospolitej. Obok podstawowych informacji historycznych, nie brakło również refleksji nad istotnymi wartościami ważnymi dla każdego Polaka, takimi jak: wolność, naród i ojczyzna.

materiał: Monika Stachowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)