Dziś mamy 21 września 2019, sobota, imieniny obchodzą:

14 kwietnia 2019

O segregacji śmieci ze świnką Peppą w tle. Czym skorupka za młodu …

W dniu 12 kwietnia w grupie Jeżyki w Przedszkolu Miejskim im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni odbyły się # zajęcia dotyczące segregacji śmieci i zachowań wobec przyrody.

Były one częścią realizowanego w  przedszkolu projektu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Przedszkola Miejskiego w Kcyni „Marzenie" pod nazwą „Bajkowe wartości – postaci z bajek uczą o wartościach” dofinansowanego ze środków budżetu Gminy Kcynia w ramach konkursu ofert nr 1/2019 pn. Edukacja. Projekt obejmuje m.in. zajęcia z wybraną postacią z bajki, której przypisana jest jakaś wartość. W tym tygodniu motywem przewodnim była wartość „szacunek” i symbolizującą tę wartość  Peppa.

Dzieci z grupy Jeżyki odwiedził pracownik Urzędu Miejskiego p. Piotr Mantych odpowiedzialny m.in. za system gospodarowania odpadami. Na początku mówiono o szacunku, co to znaczy kogoś szanować, jak przejawiamy szacunek wobec drugiego człowieka i czy szanować można także przedmioty. Podjęto również temat szacunku wobec przyrody i w tym kontekście dzieci uczyły się o segregacji śmieci. Pan Piotr objaśnił kolory związane z segregacją pokazując jakiego rodzaju śmieci wrzucamy do konkretnego koloru.  Zadaniem dzieci było przyporządkować dany rodzaj odpadów i wrzucić go do odpowiedniego worka. Poznawały słowa takie jak „segregacja” czy „recykling”. Ponieważ zajęcia związane były ze świnką Peppa dzieci przyniosły ze sobą różne przedmioty z tą postacią z bajki. W dalszej części zajęć wykonywały zadania plastyczne m.in. kolorowały obrazki z Peppą dotyczące segregacji śmieci. W podziękowaniu za spotkanie dzieci obdarowały prowadzących zajęcia wykonanymi przez siebie serduszkami. W innych grupach także odbywały się zajęcia, których tematem przewodnim był szacunek. W przyszłym tygodniu pojawi się postać Papy Smerfa, który połączony będzie z wartością „mądrość”. Podczas zajęć dzieci czytać będą m.in. książkę dla dzieci o Janie Czochralskim autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel – naukowcu pochodzącym z Kcyni.

materiał. Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)