Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 marca 2018

O ochronie przeciwpożarowej na terenie gminy. Podsumowano miniony rok

fot. MM

fot. MM

Sporo czasu podczas lutowej sesji rady miejskiej w Mroczy poświęcono kwestii omówienia #stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Obszerną informację na ten temat przedstawił radnym i sołtysom zgromadzonym w sali obrad druh Leszek Karkosz

Ochronę przeciwpożarową na terenie miasta i gminy Mrocza realizują przede wszystkim jednostki ochotniczych straży pożarnych. W obszernym katalogu zadań własnych gminy są wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, wśród nich również te z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Toteż finansowanie jednostek zapewnia w lwiej części budżet gminy Mrocza. W 2017 roku na ten cel przeznaczono 212 tys. 686 zł,

- Gmina Mrocza ma charakter rolniczy, dlatego zwiększone zagrożenie pożarowe występuje sezonowo. Dzieje się to szczególnie podczas występujących okresów letniej suszy, a w szczególności podczas żniw. W ostatnich latach występują anomalia pogodowe, tj. gwałtowne opady deszczu, silne wiatry czy takie zdarzenia, jak ubiegłoroczna nawałnica (11/12 sierpnia 2017 r.). Poczyniła ona na terenie gminy duże szkody, które usuwali m.in. strażacy ochotnicy. Z kolei wiosną dużym zagrożeniem jest wypalanie traw, chwastów w rowach i na nieużytkach - często wynikające z ludzkiej bezmyślności. Mimo grożących za to kar, takie zdarzenia są trudne do wyeliminowania - mówił w swoim wystąpieniu dh Leszek Karkosz.

Na terenie gminy Mrocza działa osiem jednostek OSP. Trzy z nich - OSP Drzewianowo, OSP Mrocza i OSP Witosław - działają w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. - Muszą się one wykazać większym zaangażowaniem, dyscypliną i sprawnością. Wyposażone są też w lepszy sprzęt - tłumaczył dh Leszek Karkosz.

Druh Karkosz w swoim sprawozdaniu wymienił pokrótce stan wyposażenia każdej z jednostek. Nieco więcej czasu poświęcił taborowi pojazdów, którymi dysponują jednostki. Druhowie OSP Drzewianowo mają na stanie Mana z 2016 roku, Forda rocznik 1998 (20-letniego). OSP Mrocza dysponuje mercedesem rocznik 2006 (12-letnim), mercedesem 813 rocznik 1974 (44-letnim), Lublinem rocznik 2001 (17-letnim). OSP Witosław do akcji wyjeżdża Renault rocznik 2000 (18-letnim). OSP Drążno dysponuje Starem z 1985 roku (33-letnim). Trzy lata młodszy jest star, będący na wyposażeniu jednostki OSP Kosowo. Druhowie z OSP Rościmin mają Żuka rocznik 1987 (31 lat). 41-letni pojazd służy natomiast jednostce OSP Samsieczynek. OSP Wiele korzysta ze Stara z 1987 roku (31 lat). - Pojazdy średnio mają 25,4 lata, wcześniej - zanim jednostki z Drzewianowa i Witosławia otrzymały swoje samochody - średnia wynosiła ponad 31 lat - mówił między innymi dh Leszek Karkosz.

Statystyki gminne

Na terenie gminy Mrocza w roku 2017 odnotowano 27 pożarów, 308 miejscowych zagrożeń, 9 fałszywych alarmów. W sumie 344 zdarzenia. Kilkukrotnie strażacy wyjeżdżali poza teren gminy lub nawet powiatu. - W sumie, jednostki OSP Mrocza wyjeżdżały 52 razy do pożarów, 295 razy do miejscowych zagrożeń - poinformował dh Leszek Karkosz.

Jeszcze o nawałnicy

Spora część ubiegłorocznej pracy druhów związana była z nawałnicą, która w nocy z 11 na 12 sierpnia przeszła przez region. Bezpośrednio po żywiole, jak i przez kilka kolejnych tygodni, w dniach od 11 do 30 sierpnia, strażacy brali udział w 168 zdarzeniach, pracowali 928 godzin, usunęli 2200 powalonych drzew, zabezpieczyli 55 budynków i wypompowali wodę z 25 piwnic i garaży. - Działania ratownicze są dowodem, że należy systematycznie wyposażać jednostki OSP w sprzęt ratowniczy, jak agregaty, motopompy, itp. - dowodził druh Leszek Karkosz. Za udział w usuwaniu skutków nawałnicy z różnych źródeł jednostki dostały sprzęt, ale również kilka dotacji, między innymi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Strażacy zdobywają również specjalistyczne kwalifikacje, przechodząc różne kursy. 107 druhów przeszło kurs dla jednostek operacyjno-technicznych (JOT), szkolenie podstawowe ma za sobą - 144 druhów, w zakresie ratownictwa technicznego - 82 osoby, szkolenie kierowców ukończyło 44 druhów, dowódców - 44, kurs dla naczelników ma za sobą 44 strażaków, a kursy w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy przeszło 27 druhów.

Jest też co poprawić

Zdaniem druha Leszka Karkosza, wiosną należałoby przeprowadzić coroczny przegląd hydrantów (czyni to Zakład Gospodarki Komunalnej), remontu wymaga też baza, choćby konstrukcja ogrodzenia na wieży strażackiej w Mroczy. - Należałoby rozwiązać problem wilgoci w garażu samochodu pożarniczego OSP Mrocza - wymieniał druh Karkosz. Wymiany bramy garażowej wymaga z kolei remiza w Samsieczynku.  - Na kwiecień planowany jest w OSP cykl kontroli, przeprowadzanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Inspekcja wskaże dodatkowe zalecenia odnośnie wyposażenie w sprzęt oraz środki ochrony osobistej - podsumował Leszek Karkosz.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Gość, w dniu 18-03-2018 15:55:54 napisał:

    Podziwiam i strażaków i jestem im wdzięczny za to ratują i pomagają zawsze wtedy kiedy trzeba. Wtedy kiedy ja siedzę wygodnie i bezpiecznie w domu ONI jadą do akcji bez względu na pogodę i porę dnia. Dziękuję.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Noooooo, w dniu 18-03-2018 21:41:47 napisał:

    Powiem tak jednostki osp są mało dofinasowane i to wiadomo od dawna ale zawsze można coś zmienić szacunek dla strażaków

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)