Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 lutego 2017

O gen. Stanisławie Taczaku i mundurze powstańca wielkopolskiego

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

W piątek, 17 lutego w GCKiB w Kcyni odbyło się spotkanie poświęcone tematyce #Powstania Wielkopolskiego.

Pomysłodawcą był Piotr Dąbrowski ze Stowarzyszenia Patriotyczno-Historycznego 1939, a w realizacji tego przedsięwzięcia wsparli go: Urząd Miejski w Kcyni oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteki. Celem tego spotkania było poszerzenie wiedzy na temat powstania, szczególnie w obliczu faktu, że małymi krokami zbliżamy się do obchodów 100. rocznicy Powstania Wlkp.

Głównym punktem był wykład prof. Marka Chamota z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Postacią, którą przybliżył pan profesor był pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisław Taczak. Historia zapomnianego i odkrywanego na nowo dowódcy przypomina nieco historię naszego krajana prof. Jana Czochralskiego. Aż trudno uwierzyć, że osoba tak ważna nie tylko dla losów powstania wielkopolskiego, mogła zostać zapomniana. Podczas wykładu pan profesor nie tylko w bardzo przejrzysty i ciekawy sposób opowiadał o Stanisławie Taczaku przekazując ciekawostki, do których dotarł podczas badań, jak również dzielił się ze słuchaczami swoimi przemyśleniami w tym zakresie. Nie zabrakło informacji o "boju pod Kcynią", bardzo ważnej bitwie w okresie Powstania Wlkp.

Dodatkowo podczas spotkania zaprezentowano umundurowanie powstańca wielkopolskiego. Dokładnego opisu dokonał Piotr Dąbrowski, a wśród prezentujących byli członkowie Stowarzyszenia Rogatywka w Wągrowcu. Trzecim bardzo ważnym punktem spotkania była emisja filmu, który powstał pod kierunkiem nauczyciela ZSO Rafała Jankowskiego, a w realizację którego zaangażowali się uczniowie ZSO. Film powstał przy okazji gminnych obchodów 98. rocznicy Powstania Wlkp. w Kcyni, a jego montażem zajął się Stanisław Dąbrowski. Piątkowe spotkanie było więc doskonałą okazją do prezentacji filmu i wysiłku twórczego młodych ludzi, jak również do ich promocji.

Na zakończenie spotkania dyrektor GCKiB Ilona Kurdelska podziękowała za spotkanie wręczając panu profesorowi zestaw publikacji o Kcyni. Wyróżniono także Stanisława Dąbrowskiego i p. Rafała Jankowskiego. Pani dyrektor zdradziła także zgromadzonym, że tematem tegorocznej edycji kolejnego już pleneru rzeźbiarskiego w Kcyni będzie Powstanie Wielkopolskie, a jedną z osób rzeźbionych będzie postać gen. Taczaka. Konkluzją spotkania była propozycja nadania imienia gen. Stanisława Taczaka budowanemu w Kcyni rondu. Bardzo silne związki Kcyni z powstaniem wielkopolskim wydają się być w tej sytuacji doskonałą motywacją do złożenia tejże propozycji. Spotkanie poprowadziła Anna Duda-Nowicka z kcyńskiego urzędu.

materiał: Anna Duda-Nowicka

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 73 12

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)