Dziś mamy 14 lipca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

03 czerwca 2020

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

grafika: mjr Sebastian Kłosiński

grafika: mjr Sebastian Kłosiński

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

Kiedy się zaczęło...

Historia Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa sięga 13 marca 1998 roku, kiedy to nastąpiła jego rejestracja w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach. Formalnym pomysłodawcą i założycielem stowarzyszenia był ppłk Bohdan Żyła – były Dyrektor Zakładu Karnego w Zabrzu, został też wtedy wybrany Prezesem Zarządu Głównego. Obecnie funkcję prezesa kadencji 2018-2023 pełni po raz kolejny kpt. Krzysztof Kutela, Starszy Wykładowca Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach Oddział Zamiejscowy w Sulejowie.

Działalność...

Stowarzyszenie pragnie przyczynić się do prezentowania wizerunku Służby Więziennej i odsłaniania działalności funkcjonariuszy pracujących za wysokim murem. Podejmowane są starania, aby pokazać Służbę Więzienną społeczeństwu jako instytucję istotną dla bezpieczeństwa obywateli i państwa. Stowarzyszenie propaguje etos Służby Więziennej poprzez nawiązanie do tradycji, zaangażowanie funkcjonariuszy w uroczystości państwowe, nawiązywanie bliskiej współpracy ze środowiskiem lokalnym oraz pozostałymi formacjami mundurowymi. Statut pozwala na uniwersalną aktywność, uczestniczenie w życiu środowiska lokalnego oraz upowszechnianie wiedzy o działaniach za murami zakładów karnych i aresztów śledczych. Przyszły rozwój Stowarzyszenia zależy od zapotrzebowania na taką formę działalności oraz aktywności lokalnych środowisk. Do Stowarzyszenia mogą wstępować oficerowie i chorążowie Służby Więziennej w służbie czynnej oraz emeryci.

Koło SOW w okręgu bydgoskim

Koło terenowe SOW działa także w okręgu bydgoskim, mając swoją siedzibę przy Zakładzie Karnym w Potulicach. Funkcję Przewodniczącego Koła Terenowego, a także V-ce Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa pełni mjr Sebastian Kłosiński – Z-ca kierownika działu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Potulicach. W kwietniu 2020 roku przypadła trzecia rocznica zawiązania koła Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa, przy Zakładzie Karnym w Potulicach.

Rozwój struktur koła terenowego dał się odczuć w Służbie Więziennej poprzez widoczne zaktywizowanie jej środowiska. Efektem tej aktywizacji były wspólne działania wielu funkcjonariuszy w całym okręgu bydgoskim. Grono aktywnych członków istotnie wpłynęło i wpływa w dalszym ciągu na zmianę postrzegania Naszej formacji w społeczeństwie. W ramach działalności statutowej członkowie koła uczestniczą w akcjach pomocowych i charytatywnych, wspierają środowisko lokalne oraz władze samorządowe. Uczestniczą w szeregu uroczystości państwowych oraz regionalnych. W minionym okresie Stowarzyszenie wielokrotnie zabierało głos w sprawach istotnych z punku widzenia więziennictwa - komentuje mjr Kłosiński.

W chwili obecnej Stowarzyszenie Oficerów Więziennictwa w Potulicach jest najprężniej rozwijającym się kołem w strukturach krajowych Stowarzyszenia. Liczebność w ostatnich trzech latach wzrosła o 400% co jest nie lada osiągnięciem i zarazem powodem do dumy. Koło skupia członków z jednostek: OISW Bydgoszcz, ZK Potulice, AŚ Bydgoszcz, ZK Bydgoszcz-Fordon, ZK Koronowo, ZK Włocławek, Oddział Zewnętrzny w Chojnicach, Potulicach oraz Strzelewie.

materiał: st.szer. Joanna Wełniak

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)