Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

26 września 2019

Nutka Milutka w przedszkolu. Dzieci były zachwycone

Już po raz kolejny do Przedszkola Niepublicznego ,,Donald” zawitała Nutka Milutka.# Wraz ze swoją muzyczną grupą wokalną powitała przedszkolaków piosenką ,,Idą, idą nutki idą”.

Podczas występu zaprezentowano naszym małym milusińskim trzy rodzaje głosów: alt, sopran Już po raz kolejny do Przedszkola Niepublicznego ,,Donald” zawitała Nutka Milutka. Wraz ze swoją muzyczną grupą wokalną powitała przedszkolaków piosenką ,,Idą, idą nutki idą”. i bas. Dzieci znając już słowa piosenki ,,Do opery” przyłączyły się do śpiewania jej razem z gośćmi.

Podczas występu przedstawiono przedszkolakom historię pewnego niesfornego kotka, który potrafił grać na różnych instrumentach muzycznych. Do przedstawienia zaaranżowano także nasze przedszkolaki, które odgrywały role myszy tańcząc w takt muzyki.

Pokazano także czym różnią się dwa słowa: kod pocztowy i kot. Za sprawą scenki na poczcie zaprezentowano kody pocztowe różnych polskich miast. Cały występ zaprezentowany w humorystyczny sposób był powodem do śmiechu a także dostarczył wielu pozytywnych emocji.

Materiał: Justyna Szatlach

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)